Ideálně teplá koupel na noc urychluje usínání. Příliš horká voda se ale nedoporučuje, může zatěžovat srdce

Nespavost trápí spoustu lidí. Stojí za ní i přemíra stresu a starostí, používání mobilů a s nimi související modré světlo. Přitom pomoc je často na dosah ruky.

koupel i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Také jste už zažili, že jste si večer lehli do postele a ne a ne usnout? Počítali jste ovečky, málem napočítali do tisíce, a spánek stejně nepřišel. Je to nepříjemný stav, protože odpočinek po celodenním shonu člověk nutně potřebuje. Lékařka Grace Pien, MD se specializuje na poruchy spánku. Ještě než se ale člověk obrátí o odbornou pomoc, může vyzkoušet některé babské rady.

Insomnie jako častý problém

Podle statistik insomnie neboli nespavost trápí až jednu třetinu populace. Je to poměrně vysoké číslo, které hovoří o tom, že se jedná o vážný problém. Když se dobře nevyspíte, trpí pak celé tělo, které není dostatečně odpočinuté a zregenerované. To má vliv na pracovní výkon i psychickou kondici. Za nespavost se považuje neschopnost usnout nebo časté probouzení spojené s následným obtížným opětovným usínáním.

iZdroj fotografie: Pixabay
Někdo s usínáním nemá problémy a usne kdekoliv a kdykoliv.

Jak si pomůžete sami

Ještě než člověk přikročí k tomu, že se s nespavostí obrátí na lékaře a odbornou léčbu, může vyzkoušet některé doporučované rady. Základem je dobře vyvětraná ložnice, konzumace lehkých jídel na večeři, komfortní matrace a postel, dostatek tmy a klidné prostředí. Pomáhá si uvařit meduňkový nebo heřmánkový čaj, které mají uklidňující účinek. Před spaním místo dívání se do mobilu si raději přečíst knížku nebo si pustit oblíbenou hudbu. Modré světlo, jež mobil vyzařuje, nespavost totiž také způsobuje.

iZdroj fotografie: Pixabay
Uklidňující bylinkový čaj před spaní pomůže spánek navodit.

Spánková hygiena

Spát byste měli chodit v pravidelný čas a ten dodržovat. Platí to i pro vstávání, jak během pracovního dne, tak o víkendu. Pokud jste tedy zvyklí si v sobotu a v neděli přispat, může to narušit váš spánkový režim. Výborná je relaxační koupel v teplé vodě o teplotě asi 36 °C. Teplejší voda se nedoporučuje, protože může roztahovat cévy a zatěžovat srdce. Ideálně teplá koupel uvolňuje napětí a odplavuje stres, čímž přispívá k lepšímu usínání. Lze do ní přidat voňavý levandulový olej nebo odvar z heřmánku.

Jak si pomáháte při nespavosti vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články