Přestože se mohou příznaky onemocnění jater u různých osob lišit v závislosti na typu a míře poškození, je dobré je znát. Činnost jater podpoříte běžnými potravinami a bylinkami.
Játra jsou jedním z životně důležitých orgánů, který hraje zásadní roli v mnoha metabolických procesech a pomáhá filtrovat toxiny z krve. Doktor Youssef (Joe) Soliman, MD připomíná, že ačkoli k jejich poškození může dojít z mnoha různých důvodů, právě přijímané toxické látky, hlavně drogy, léky a alkohol, jsou jedněmi z největších nepřátel zdravých jater. Neléčené onemocnění jater může mít fatální následky, proto je důležité onemocnění včas rozpoznat a řešit.
Příznaky onemocnění jater
Příznakům onemocnění jater jsme se na JakZdravě podrobně již několikrát věnovali. Připomeňme tedy jen ty nejčastější. Patří mezi ně zejména:
- nažloutlá barva kůže a očí
- bledá nebo naopak černá stolice
- únava
- ztráta chuti k jídlu
- nevolnost
- úbytek hmotnosti a svalové hmoty
- průjem
Gastroenteroložka Kelsey Trull také připomíná, že zpočátku nemusí být přítomny vůbec žádné symptomy, případně jen velmi mírné. Je proto důležité věnovat jistou pozornost i prevenci a posilovat játra průběžně a nezatěžovat je zbytečně alkoholem či množstvím léků a nezdravou stravou.
Posilujte játra přírodní cestou
Pokud chcete udržet svá játra ve skvělé kondici, snažte se jíst zdravě a pít dostatek vody. Pomoci vám mohou i některé potraviny a bylinky. Nedávno jsme vám na JakZdravě doporučovali tibetskou vitamínovou bombu, která játrům velmi prospívá. Z běžných potravin játrům svědčí například červená řepa, citrusové plody, česnek a listová zelenina. Co se týče bylinek, nejvíce se osvědčil ostropestřec mariánský.
Ostropestřec mariánský je nejlepší bylinkou pro játra
Ostropestřec není v lidové léčbě žádným nováčkem, využívali jej již staří Římané a jeho pozitivní vliv na lidské zdraví potvrdily i četné vědecké studie. Jeho blahodárný vliv má na svědomí silymarin, což je unikátní soubor antioxidantů, který je vysoce koncentrovaný v semenech ostropestřce mariánského.
Ostropestřec se použivá při zvýšené hladině cholesterolu a cukru v krvi a především při problémech s játry. Obnovuje totiž jaterní buňky a podporuje tvorbu žluči. Použít jej můžete jak při již probíhajícím onemocnění jater, tak i jako prevenci závažných jaterních onemocnění, jako jsou záněty, cirhóza či ztučnění jater. Použít jej můžete také při akutních problémech způsobených toxiny, jako je například kocovina či mírná otrava houbami (v takovém případě však vždy kontaktujte lékaře).