Nejezte analgetika jako lentilky. Časté užívání léků k úlevě od bolesti ohrožuje na životě. Umí způsobit i smrt

Analgetika mohou být při vyšších dávkách smrtelná. Existuje protijed, ale ne každému zabere. Někdy se nepodaří dávku přesně odhadnout a dojde k úmrtí pacienta.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Jednou večer byla do nemocnice v Bostonu převezená žena, která měla běžné příznaky předávkování. Při příjezdu žena tiše řekla, že nic necítí a točí se jí hlava, poté omdlela. Její dech byl mělký a žena nereagovala. Lékaři ji podali 0,4 miligramu naloxonu, pro snížení účinků opioidních analgetik. Bohužel ale stav ženy zůstal nezměněn. Bylo tedy rozhodnuto, že podají vyšší dávky léku. Informace ověřila lékařská poradkyně Eloise Theisen, RN, MSN, AGPCNP-BC.

Ženin stav se zlepšil

Ženě bylo podáno 12 miligramů naloxonu. Jedná se o vysoké dávky, ale i po deseti minutách se nedařilo ženu přivést do stavu vnímání, proto se lékaři rozhodli napojit ji na plicní ventilaci. O dvacet minut později se žena probrala a začala komunikovat. Jistě měla velké štěstí. Bohužel se na pohotovost dostavují i jedinci, u kterých naloxon nemá takový účinek a jejich život bohužel zachráněn není.    

iZdroj fotografie: Pixabay

V roce 2016 zemřelo na předávkování syntetickými opioidy, mezi které patří i známý tramadol, šest úmrtí na 100 000 obyvatel. Aby ale člověk zemřel, je třeba sníst větší množství tablet. Takoví lidé umírají šílenou smrtí. Nejsou schopni dýchat, jednoduše řečeno, doslova se dusí, a jejich mozek přitom není schopen s touto situací něco udělat. Mozek je inhibován, a tudíž nemá možnost kontrolovat a reagovat na oxid uhličitý. S těmito potížemi si mozek běžně poradí, ale kvůli opiátům jsou veškeré reflexy potlačeny. 

Ne vždy se podaří život zachránit

Naloxon může předávkované lidi zachránit před smrtí. Jakmile je tento lék podán, během pár minut či klidně i sekund, opadnou účinky opiátu. Je třeba ale podat další dávky naloxonu. Postupuje se stejně dále a dále, až je člověk schopen samostatně dýchat. Bohužel ale může nastat problém, při kterém se syntetické opioidy s naloxonem kříží. Záleží tedy na čase, kdy naloxon zapůsobí. Někdy se stane, že nezapůsobí tak rychle a syntetické opioidy člověka usmrtí, respektive udusí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud ale lékaři vpraví člověku do těla ihned vyšší dávky naloxonu, mohou účinky opiátů naopak zhoršit. Proto lékaři i u výše zmíněné ženy postupovali po nižších dávkách. Během deseti minut ji podali v několika injekcích 12 miligramů léku. Jiné léky, tedy určité respirační stimulanty podporující dýchání, ještě nebyly vytvořeny. Dávejte si proto velký pozor na návykové léky, které mohou být až život ohrožující. 

Zdroj: National Center for Biotechnology Information, National Library of Medicine, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články