Lidový přírodní prostředek pro osteoporózu! Jedna lžička a je po problému

Osteoporóza, lidově řídnutí kostí, je nepříjemné chronické onemocnění, kdy i drobný pád může způsobit zlomeninu. Posilněte kosti tímto receptem.

osteoporóza i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při osteoporóze musí být člověk neustále ve střehu. Kosti jsou totiž velmi křehké a nárazy a pády, které u zdravého člověka nezanechají žádné následky způsobí u člověka s osteoporózou nepříjemnou zlomeninu. Osteoporóza navíc nemá žádné příznaky, a přijdete na ni tak až s první zlomeninou. Nepodceňujte proto prevenci a zásobte své tělo látkami, které riziko jejího vzniku výrazně sníží.

Osteoporóza trápí stále mladší lidi

Osteoporóza je chronické degenerativní onemocnění kostí, které vede k jejich zvýšené křehkosti a lámavosti. Bohužel již dávno není jen nemocí stáří a trápí i mnohem mladší lidi ve středním věku, častěji ženy. Lékaři z pražského IKEMu upozorňují, že zlomeninami v důsledku křehčích kostí trpí až 50 % žen ve věku nad 50 let. 

Do rizikových skupin patří také lidé s křehčí tělecnou konstitucí, dlouhodobí kuřáci, konzumenti nadměrného množství alkoholu, ženy u nichž nastoupila menopauza předčasně, lidé s nesnášenlivostí mléčných výrobků, lidé kteří mají osteoporózu v rodině a osoby trpící některými chronickými nemocemi.

Když tělu chybí hořčík: Nejdříve nepříjemné křeče, v nejhorším případě osteoporóza

V prevenci osteoporózy hraje klíčovou roli strava a pohyb

Co se týče rizikových faktorů, některé z nich ovlivnit nemůžete, jiné, jako kouření, množství konzumovaného alkoholu, stravu a pohyb ano. Snažte se proto žít zdravě a aktivně. Pozornost věnujte také stravě, rozinky a med na osteoporózu jsme již na JakZdravě doporučovali. Velmi vhodná jsou také různá semínka, nutriční specialistka Marsha McCulloch, MS, RD doporučuje například sezamová semínka, která chrání i před artritidou, kardiovaskulárními chorobami či rozvojem diabetu 2. typu.

Podle zdravotnického webu Healthline jsou v tomto ohledu skvělá také lněná semínka, která navíc snižují krevní tlak i cholesterol. Působí protizánětlivě, podle vědeckých výzkumů chrání i před rakovinou a kardiovaskulárními onemocněními.

semínka iZdroj fotografie: Freepik
Slunečnicová, lněná a sezamová semínka nedají osteoporóze šanci

Domácí lék na osteoporózu

V domácím přípravku na osteoporózu najdete množství semínek, které prospívají kostem i kloubům a mají mnoho dalších výhod. Na přípravu budete potřebovat: 

  • 10 polévkových lžic mletých lněných semínek
  • 5 polévkových lžic mletého sezamu
  • 5 polévkových lžic mletých dýňových semínek
  • 5 polévkových lžic mletých pšeničných zrn
  • 5 polévkových lžic slunečnicových semínek
  • 3 polévkové lžíce rozinek
  • 1 litr lučního medu

Všechny ingredience řádně promíchejte a vložte do uzavíratelné nádoby. Připravenou směs uchovávejte v lednici a užívejte ji 2 až 3 krát denně před jídlem (vždy 1 lžičku). Můžete ji užívat i preventivně, pak postačí jedna lžička ráno před snídaní a osteoporóza nemá šanci.

Ústní dutina je propojena s celkovým zdravím: Bakterie z úst mohou poničit srdce, osteoporóza může vést ke ztrátě zubů

Semínka můžete použít i jinak

Pro snížení rizika onemocnění osteoporózou můžete semínka z  dnešního receptu přidat i do běžných pokrmů v průběhu dne. Ráno si je můžete přidat do ovesné kaše, lívanců či smoothies. K obědu je můžete přimíchat do salátu, ke svačině třeba do jogurtu. Rozhodně je nevynechávejte, jak už jsme dříve na JakZdravě psali, semínka mají neskutečné množství výhod pro zdraví.

Jak používáte semínka vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články