Otékají vám nohy? Jde o signál, že s vaším krevním tlakem, nebo štítnou žlázou není něco v pořádku. Podchyťte zákeřný edém včas

Otoky dolních končetin mohou vznikat v důsledku zavodnění organismu. Edém ale může být také příznakem vážnějšího onemocnění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Edém je otok, který vzniká v těle v důsledku zadržování velkého množství tekutin. Obvykle se vyskytuje v oblasti končetin, nejčastěji dolních, ale může se objevit i na rukou, v obličeji nebo i jiné části těla. Aby bylo možné zvolit tu pravou léčbu, je podle lékařky Megan Soliman nejprve nutné najít příčinu otoku. Edém obvykle nevzniká sám od sebe, ale je příznakem větších problémů. Těch může být hned několik, a to ať už více či méně závažných.

Jaká je příčina vzniku edému?

Mezi příčiny edému patří například selhání srdce, onemocnění ledvin, jaterní cirhóza, alergická reakce nebo například různé druhy infekce. Otok může nastat také jako projev chronické žilní nedostatečnosti, spánkové apnoe, ucpání toku lymfy nebo kupříkladu jako reakce těla na radiační léčbu. U žen se edém může vyskytnout během těhotenství, kdy ženské tělo zadržuje větší množství vody než obvykle. Zároveň se ale může jednat o projev onemocnění zvaného preeklampsie.

iZdroj fotografie: Pexels

Léčba edému

V případě, že se u vás objeví edém, je důležité navštívit lékaře. Může se sice jednat pouze o zadržování vody, ale edém může být také projevem vážnějšího onemocnění. Lékař dokáže na základě výsledků vyšetření identifikovat příčinu a začít s vhodnou léčbou. Dočasný edém lze léčit snížením příjmu soli, dostatečnou hydratací či cvičením.

Lze edém léčit i doma?

Jednoduché příčiny edému lze vyřešit i v pohodlí domova. Prvním krokem je úplné omezení alkoholu a cigaret, případně jiných nikotinových výrobků a návykových látek. Pravidelný pohyb a zdravá strava bohatá na živiny jsou rovněž klíčem k léčbě mnohých zdravotních obtíží, včetně edému. Výsledky můžete podpořit také nošením kompresních punčoch nebo můžete vyzkoušet akupunkturu či masáž. Z masáží jsou doporučené ty se stimulací lymfatických uzlin, které povzbudí tok lymfy.

iZdroj fotografie: Pexels

Léčba vážnějšího onemocnění

Na edém způsobený jako následek srdečního selhání vám lékař s největší pravděpodobností v kombinaci s jinými léčivy doporučí také diuretika. Pro úspěšnou léčbu cirhózy jater je klíčové omezit alkohol a cigarety a dále také snížit příjem soli. Vypořádat se s edémem vám pomohou diuretika stejně jako v případě srdečního selhání. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se váš edém zhoršil nebo pokud je spojen s bolestí na hrudi, či dokonce potížemi s dýcháním.

iZdroj fotografie: Pexels

Bolest totiž může být známkou plicního edému – vážného zdravotního stavu, při němž se plicní dutiny plní tekutinou, která má za následek problémy s dýcháním či úplnou zástavu dechu. Pokud jste právě v očekávání a objeví se vám výrazný edém, je také vhodné navštívit lékaře, aby vyloučil možnost preeklampsie. Jedná se o onemocnění děložních cév, které má na svědomí až 42 % všech úmrtí nastávajících maminek. Není tedy dobré tuto nemoc podceňovat.

Jak se edém projevuje?

Edém má za následek hromadění tekutiny pod kůží a viditelné otoky. Pokud máte edém, můžete si všimnout, že postižená oblast je nafouklá a kůže se zdá natažená, lesklá a může být i načervenalá. Je možné provést jednoduchý test zmáčknutím kůže v místě otoku prstem. Pokud v kůži po zmáčknutí zůstane důlek, jedná se o edém.

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud se edém neléčí, může způsobit několik komplikací, včetně zvětšení otoku, snížení pohyblivosti a omezení krevního oběhu v oblasti otoku. Kůže může být v důsledku nadměrného natažení navíc citlivější, svědivá a velmi náchylná k popraskání a vzniku ranek. Edém je tak vhodné začít léčit včas a předejít vážnějším komplikacím.

Další příčiny vzniku edému

I přesto, že nemoci jsou primární příčinou edému, otok může vzniknout i na základě dalších faktorů. Špatná strava, zvláště ta, která obsahuje příliš mnoho soli, může rovněž způsobit mírné i větší otoky. V kombinaci například s těhotenstvím, obezitou nebo naopak podvýživou se otoky můžou zhoršit. Sedavé zaměstnání či naopak dlouhé stání mohou taktéž způsobit otoky dolních končetin a bolestivost.

iZdroj fotografie: Pexels

Zatímco mírné příznaky otoku se obvykle zlepší po odpočinku a domácí léčbě, neustávající edém může být příznakem vážných zdravotních komplikací, jako je selhání srdce nebo ledvin. Obecně platí, že byste měli navštívit lékaře, pokud otok po několikadenní léčbě doma přetrvává nebo pokud se stále zhoršuje. Vyhnete se tak vážnějším zdravotním problémům či je alespoň podchytíte včas.

Lze edému předcházet?

Stejně tak jako u řady onemocnění jde edému předcházet například zdravým stravováním, pravidelnou a dostatečnou hydratací, vyřazením alkoholu, cigaret a jiných návykových látek ze své životosprávy a pravidelným pohybem. Obecně platí, že naše tělo můžeme vnímat jako stroj. Pokud mu dodáme dostatečně dobré palivo, bude fungovat tak, jak má. Pokud se o něj ale nestaráme, může se objevit koroze v podobě edému a jiných zdravotních problémů.

Setkali jste se už někdy s edémem? A byli jste úspěšní s domácí léčbou?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články