Zapálila bobkový list a nestačila se divit. Nikoho by nenapadlo, že tohle může fungovat

Bobkový list nabízí řadu zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Pomoci vám dokáže i v případě, že ho budete pálit ve své domácnosti.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bobkové listy jsou díky své jedinečné chuti a silnému aroma oblíbenou ingrediencí do mnoha pokrmů. Většina lidí si však neuvědomuje, že tato bylinka ze Středomoří obsahuje řadu účinných sloučenin, které nabízí zajímavé zdravotní přínosy pro lidské tělo – skvěle například posilují cévy, uklidňují trávicí trakt a mají pozitivní vliv na plíce. Posloužit vám pak mohou dle lékařky Deborah Weatherspoon i tehdy, pokud je spálíte. 

Bobkový list a jeho zdravotní přínosy 

Tato oblíbená ingredience se vyznačuje velmi příjemnou vůní, která zvyšuje kulinářskou hodnotu mnoha jídel. Nejčastěji se přidává do polévek, masa či zeleniny, ovšem před podáváním pokrmů by se měl list vždy vyndávat, neboť má hořkou chuť. Bobkové listy se také již po staletí používají v rámci tradiční medicíny, a to například jako lék na klouby, cukrovku nebo psychické problémy. Jejich pravidelná konzumace také pomáhá čistit tělo od toxinů, podporuje činnost jater a umožňuje organismu snadněji vylučovat tekutiny.

Sušené bobkové listy jsou také bohatým zdrojem vitamínu C, vitamínu A a zinku. Jedná se o velmi účinné složky, které prospívají pokožce a poradí si s mnoha kožními problémy, včetně akné a lupů. Kromě toho mají silné antioxidační, protiplísňové a antibakteriální vlastnosti, díky kterým odrazuje veškeré škůdce – lze jej proto přidat k vybraným potravinám, jako jsou například sušené houby nebo rýže, které často napadají moly a další vetřelci. 

Pálení bobkového listu v domácnosti 

Jak také uvádí server AsianAge, bobkové listy obsahují esenciální oleje a organické sloučeniny, jako je linalool a eugenol, které mají pozitivní vliv na psychiku člověka a disponují terapeutickými účinky. Abyste tyto vlastnosti mohli využít ve svůj prospěch, stačí ho přitom začít pálit ve své domácnosti. Postup je velmi jednoduchý:

Bobkové listy v misce na stole iZdroj fotografie: Depositphotos
Pálení bobkového listu snižuje napětí a nadměrný stres
  • Vložte sušený bobkový list (nebo několik listů) do popelníku a zapalte ho.
  • Jakmile začne list hořet, sfoukněte plamínek tak, aby začal jemně doutnat. 
  • Budete si moci všimnout, že se chová jako vonná tyčinka. 

Jakmile terapeutická vůně zaplní celou místnost, dopřejte si chvíli odpočinku a začněte ji vdechovat. Již po několika minutách si budete moci všimnout, že mizí všechen stres a zlepšuje se vám nálada. Vůně bobkového listu navíc podporuje tvorbu endorfinů, což navozuje stav hluboké relaxace. Pokud vám vadí dýchat tento druh kouře, můžete větší množství listů zalít horkou (ne vroucí) vodou a vdechovat stoupající páru. 

Budete v šoku: Přiložte si na čelo bobkový list a brzy pocítíte vysněnou úlevu

Pomůže vám uvolnit dýchací cesty 

Vdechování kouře z bobkového listu je také velmi prospěšné pro dýchací dutiny. Pokud vás tedy trápí ucpaný nos nebo nepříjemná rýma, stačí bylinku zapálit nebo vdechovat její páru (případně můžete využít esenciální olej z bobkového listu). Metoda se také velmi účinně osvědčila při zmírňování příznaků souvisejících s astmatem a ztíženém dýchání v důsledku alergií. Na webu JakZdravě jsme také psali o zdravotních přínosech rozmarýnu, který má také skvělé účinky na psychiku

Jak se pálení bobkového listu osvědčilo vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články