Když plíce volají o pomoc: Kromě kašle a dušnosti se projeví i únava a točení hlavy

Plíce jsou orgán, který má na starosti okysličování krve. Bez plic to nejde. Proto byste to měli mít neustále na paměti a měli si je střežit jako oko v hlavě. Nebo jako plíce v hrudi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stav plic o sobě dává vědět hned několika příznaky. Proč se ale vaše plíce dostaly do úzkých, že musí volat o pomoc? Jednak za to může zhoršená kvalita vzduchu, jednak si o plicní nemoci někteří lidé přímo koledují kouřením, vdechováním chemických prostředků a nedostatkem pohybu. Starejte se o své plíce včas. Jsou veledůležitým orgánem, doslova za vás dýchají. Jak tedy poznáte, že je s nimi něco špatně?

Bolest zad a ramen

Ačkoli bolest zad, ramen a hrudníku se dává často do souvislosti spíš s infarktem myokardu, podobné příznaky se mohou objevit i u rakoviny plic. Pokud nebudete tyto signály ignorovat, máte velikou šanci, že se u vás rakovina plic odhalí včas, což vám dává velkou šanci na vyléčení. Naše redakce JakZdravě již varovala, že rakovina plic se zpočátku nemusí nijak projevovat. Existuje ale možnost včasného záchytu v podobě testování.

Dušnost a kašel

Oba příznaky mohou souviset jednak s onemocněním srdce, jednak s onemocněním plic. Dušnost je důvodem pro návštěvu plicního lékaře, případně alergologa. Možná vám doporučí na nějaký čas změnit místo, kde žijete, nebo rovnou nasadí odpovídající léčbu.

Původ kašle se těžko rozpoznává hlavně u kuřáků. Může jít o chřipku, chronický problém s plícemi nebo kuřácký kašel. V případě ostrého a trvalého kašle je třeba pomýšlet na rakovinu plic. Obzvlášť, jak uvádí web Healthline, objevuje-li se k němu ještě krvácení z ústní dutiny.

Kašlající muž s rukou před ústy a druhou rukou na krku iZdroj fotografie: Freepik
Ostrý a přetrvávající kašel by vás měl donutit navštívit lékaře

Nedostatek energie a úbytek na váze

Chronická únava, která se nezlepší ani po odpočinku, často značí vážnou nemoc. Objeví-li si k tomu ještě ztráta chuti k jídlu, točení hlavy nebo úbytek na váze bez zjevného důvodu, je třeba zajít k lékaři na vyšetření.

Žloutenka může souviset s plícemi

Žloutenku nepřehlédnete. Pokud si jí nevšimnete na kůži, pak na sklérách očí určitě ano. Žloutenka je jasný příznak toho, že játra nepracují správně. Nemocná tedy mohou být játra, ale zežloutnutí může vyvolat i rakovina plic.

Je možná prevence?

Před chronickými nemocemi plic se uchránit do jisté míry dá. Rozhodně se musíte vyhýbat kouření, případně s ním okamžitě přestat. Důležitá je zdravá strava, hodně antioxidantů a pohyb. Skvělé jsou delší procházky a dechová cvičení pro zvýšení kapacity plic. Na JakZdravě vám poradíme, jak pročistit a posílit plíce.

Uvědomte si, že žádné rychlé vyčištění plic není možné. Jak potvrzuje také BetterHealthChannel, plicní tkáň nemá dobrou schopnost regenerace, pokud se tedy poškodí, budete se potýkat s chronickou obstrukční plicní nemocí, kdy plíce nepracují naplno, jak by měly.

Co děláte pro zdraví svých plic vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články