Dušnost, zrychlený dech, kašel a nadměrné pocení: I tak se projevuje plicní embolie

Ateroskleróza, která bývá nejčastějším viníkem plicní embolie, je civilizační onemocnění, které se rozvíjí s nezdravým životním stylem. Prevence je snazší než hasit problémy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tvorba krevních sraženin není žádná legrace. Když se taková sraženina dostane z krevního oběhu do plic, způsobí plicní embolii, která se projevuje akutní dušností a v některých případech může dojít k úmrtí. Krevním sraženinám jde ale do značné míry předejít pomocí preventivních opatření. Důležité je také znát varovné příznaky a včas zakročit.

Nejčastější příznaky embolie

Nejprve se trombóza projevuje bolestí, otokem a zánětem žil na končetinách. Vnitřní povrch cév už není nesmáčivý, dochází k narušení ochranné vrstvy a tam se začnou zachycovat tuky, cholesterol a trombocyty. Jakmile se z nich na vnitřní stěně cévy vytvoří aterosklerotický plát, hrozí, že se část z něj utrhne a vydá se na cestu krevním řečištěm. Když se takový kousek (trombus) dostane až do plic, nazývá se embolus a způsobí zde embolii. Následky i příznaky jsou úměrné velikosti sraženiny.

Na embolii upozorňuje hlavně bolest na hrudi, kašel, vykašlávání krvavých hlenů (které může, ale nemusí být přítomno) a akutní potíže s dýcháním. V takovém případě je nutné volat ihned rychlou zdravotnickou záchrannou službu. Pouze urychlený zásah lékaře může pomoci, ovšem i zde závisí na závažnosti a velikosti embolu, zdravotním stavu a dalších proměnných. O dalších příznacích si můžete přečíst v článku dřívějšího data od naší redakce.

Dva lékaři studují rentgenový snímek plic iZdroj fotografie: Freepik
Sraženiny v plicích nejsou žádná legrace. Závažnost příznaků se odvíjí od toho, jak jsou velké.

Proč vzniká plicní embolie

Jak bylo výše řečeno, jedna z příčin je poškození cévní výstelky. Může to být jednak na podkladě aterosklerózy, jak již jsme také vysvětlili, nebo se tak může stát na základě mechanického poškození cévy nebo jejím zánětem. Podle webu Helathline může embolie vzniknout také při zvýšené srážlivosti krve, nádorech, kouření, užívání antikoncepce a některých hematologických onemocněních.

Plicní embolii nemusí vždy předcházet bolest nohou. Na 8 příznaků je třeba dát si dobrý pozor, pak už to jde rychle

Plicní embolie hrozí také při dlouhodobém upoutání na lůžko. Jakmile se krevní tok zpomalí, krev se začne lépe srážet a hrozí riziko, že se vytvoří embolus a dostane se do plic, jak potvrzuje také web ClevelandClinic. Nejlepší je prevence. Který zlozvyk nejvíce škodí zdraví, se můžete dočíst na JakZdravě v minulém článku.

Jaké jsou vaše zkušenosti s krevními sraženinami?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články