Dušnost, zimnice, bolest na hrudi a horečka: Mohlo by se jednat o pneumonii

Zápal plic musíte rozpoznat včas. Hlavně u dětí a starších osob s přidruženými nemocemi se může vyvinout během pár hodin, rychle se zhoršovat a ohrozit jejich život.

Obrázek plic na které útočí viry i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pneumonie se lidově nazývá zápal plic. Je to jeden z nejnebezpečnějších stavů, ke kterému může dojít při pokročilém onemocnění dýchacích cest. Zápal plic způsobují bakterie i viry. Když se zanítí plíce, tvoří se v nich tekutina nebo hnis. Tato situace se projevuje kašlem a potížemi s dýcháním. Pneumonie může oslabené jedince, polymorbidní pacienty, starší lidi a děti ohrozit na životě.

Co způsobuje zápal plic

Pneumonii způsobují nejčastěji viry nebo bakterie. Existuje také pneumonie způsobená houbami, ale ta není častá. Podle webu Healthline připadá na bakterie 60 až 80 % všech zápalů plic. Z bakterií stojí na stupni vítězů Streptococcus pneumoniae, stříbro si drží Haemophilus infuenzae. U virových pneumonií jsou nejčastějšími původci virus chřipky, adenovirus, virus parainfluenzy a nechvalně proslulý covid-19.

Příznaky pneumonie

Zápal plic se může z obyčejného nachlazení vyvinout velmi rychle. Proto je nutné jej včas poznat a vyhledat lékařskou pohotovost. Jak uvádí také web MedicalNewsToday, měli byste si dát pozor na následující příznaky:

  • Povrchní dýchání, pocit nedostatku vzduchu a problém se zhluboka nadechnout.
  • Tlak v hrudi může být pociťován jako bolest na hrudi nebo pocit, jako když se vám usadil na hrudníku slon.
  • Vysoké teploty jsou charakteristické tím, že jdou špatně srážet léky.
  • Puls nemocného je rychlý, krevní tlak nízký.
  • Slabost, ospalost a letargie bývá u zápalu plic velmi nápadná.
  • Objevit se může kašel s vykašláváním hlenu.
  • Nemocný bývá bledý v obličeji a na koncových částech těla.
  • Při měření oxymetrem naměříte nízkou hladinu kyslíku v krvi.
Lékařka koukající na rentgenový snímek plic iZdroj fotografie: Freepik
Zápal plic se diagnostikuje také pomocí rentgenu. Na snímku jsou krásně vidět změny na plicích.

Jak se zápal plic léčí

K léčbě bakteriální pneumonie se používají antibiotika. Vždy dodržujte pokyny lékaře, aby se onemocnění vyléčilo a nehrozilo, že se vrátí. Některé typy virového zápalu plic se řeší antivirotiky. Velkou roli hraje také podpůrná léčba pomocí inhalačních léků a léků ke zkrocení horeček. Léčba zápalu plic vždy patří do rukou lékařů, kteří na základě vyšetření stanoví vhodnou individuální léčbu. V domácím léčebném režimu můžete využít i některých přírodních léků, o kterých před časem psala naše redakce, jako podpůrné léčby na doprovodné příznaky.

Rizikové skupiny pacientů

Zápal plic se vyskytuje v každém věku. Existují ale některé skupiny lidí, u kterých může mít velmi vážný průběh, a pokud není včas a adekvátně léčen, může končit smrtí. Největší riziko představuje pneumonie pro pacienty s oslabenou imunitou, děti a starší pacienty, hlavně ty, kteří mají ještě přidružené chronické choroby. Na pozoru by se měli mít i pacienti s hypertenzí a srdečními vadami. Klíčové je včasné rozpoznání nemoci a vyhledání odborné pomoci.

Babský všelék zamává se zápalem plic. Od horečky, kašle a zimnice uleví do 48 hodin

Prevence

Vhodné je podporovat imunitní systém, ať už jste malí nebo velcí, staří nebo mladí. Na JakZdravě vám poradíme, jak rychle a efektivně imunitu posílit. Roli v prevenci hraje také hygiena rukou a ohleduplnost. To znamená, že pokud jste nemocní, nebudete chodit mezi zdravé lidi. Když to jinak nejde, měli byste dodržovat od ostatních odstup a použít respirátor.

Jaké jsou vaše zkušenosti se zápalem plic?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články