Konec výčitek za odpoledního šlofíka. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak omladit tělo i mysl

Je obecně známo, že spánek je pro zdraví velmi prospěšný. Velký přínos pro naše tělo i mysl však může mít i krátké polední zdřímnutí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Polední spánek není jen záležitostí miminek. Studie ukazují, že zdřímnutí je skvělé i pro dospělé, a to z mnoha zdravotních důvodů. Dle uznávané psycholožky z Kalifornské univerzity Sary Mednick, Ph.D. krátké zdřímnutí v polovině dne, které trvá od 15 do 90 minut, může zlepšit mozkové funkce od paměti, přes soustředění, až po kreativitu. Není třeba se tedy cítit provinile, když si po dobrém obědě dopřejete šlofíka. Naopak delší polední spánek může způsobit, že se po probuzení cítíte unavenější, než když jste si lehli.

Polední šlofík zlepšuje funkce mozku

Cítíte se unavení, ale máte před sebou práci nebo učení? Lepší než popíjení kávy je krátký polední spánek. Ve srovnání s kofeinem může zdřímnutí přinést lepší paměť a schopnost učení. Krátký polední šlofík vám může nejen pomoci zapamatovat si věci, které jste se právě naučili, ale může pomoci vašemu mozku vytvořit spojení mezi informacemi, které jste při učení získali. Studie ukázaly, že spánek hraje důležitou roli při ukládání vzpomínek. Zdřímnutí vám může pomoci zapamatovat si věci, které jste se naučili v průběhu dne, stejně dobře jako úplný noční spánek.

dívka odpočívá při učení iZdroj fotografie: Freepik

Když během dne opakujete nějaký úkol znovu a znovu, může se vám to zautomatizovat, což nemusí být na škodu, ale často ztrácíte pozornost a vaše výkonnost úměrně tomu klesá. Je prokázáno, že krátké zdřímnutí vám může pomoci udržet si důslednost. Možná právě proto některé světoznámé firmy povolují svým zaměstnancům krátkého poledního šlofíka, aby zvýšily jejich výkonnost a efektivitu práce.

Krátký spánek během dne zlepšuje fyzické zdraví

Pokud jste pod velkým tlakem, spánek může uvolnit stres a napětí a zlepšit tak vaše celkové zdraví. Zdřímnutí vám může dokonce pomoci s úpravou krevního tlaku. Studie zjistila, že lidé, kteří si na 45 až 60 minut zdřímli, měli po psychické zátěži nižší krevní tlak. Pokud se duševně necítíte zrovna nejlíp, zkuste si zdřímnout. Spánek nebo dokonce jen krátký odpočinek bez usnutí může zlepšit vaši náladu. Odborníci tvrdí, že relaxace, která přichází v poloze ležmo, zlepšuje náladu, ať už usnete nebo ne.

Krátké zdřímnutí dvou mladých lidí na gauči iZdroj fotografie: Freepik

Ačkoli se to může zdát nelogické, zdřímnutí během dne může starším lidem, kteří často trpí nespavostí, zlepšit noční spánek. Studie prokazují, že 30 minutový spánek mezi 13:00 a 15:00 hodinou v kombinaci s mírným cvičením, jako je třeba procházka a večerní strečink, pomáhá zkvalitnit spánek přes noc. Abyste ze spánku získali co nejvíce výhod, musíte si ho správně načasovat.

Jaká zlepšení na sobě cítíte po krátkém poledním spánku?

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Jaké zkoušky a potěšení vás v létě čekají? Zjistěte to v runách – velký horoskop je tu
Události247
Události247
Okamura chce rekonstrukci vlády. A to i přesto, že Česko bude předsedat Evropské unii
VědaŽivě
VědaŽivě
Archeologové rozluštili „zakázané“ texty staré 2 000 let. Co se na bambusových deskách dočetli?
adbz
adbz
Inovativní dům je jako skládačka z lega. Vyšel na 60 tisíc a postavili ho za pouhých 14 hodin – podívejte se na proces