Jak se projevuje porucha štítné žlázy: Od únavy až po přibírání a bolesti kloubů

Aby vaše tělo dělalo to, co má, je řízeno hormony. Největší žlázou s vnitřní sekrecí je štítná žláza, kterou najdete vpředu na krku. Když není v pořádku, dá vám to jasně vědět.

Kreslený obrázek doktora, lékařské dokumentace a štítné žlázy i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Štítná žláza se ukrývá v přední části krku. Jedná se o žlázu s vnitřní sekrecí, což znamená, že uvolňuje hormony přímo do krve. Tyto hormony řídí metabolismus, tělesnou teplotu a srdeční frekvenci. Jakákoli porucha štítné žlázy se projeví příznaky, které odpovídají nadbytku nebo nedostatku jejích hormonů. Doktor Matthew Thorpe říká, že příznaky jsou sice zpočátku mírné, ale čím déle to trvá, problémy se prohlubují a důsledky mohou být skutečně vážné.

Příznaky poruchy činnosti štítné žlázy

Následující příznaky by vás měly varovat, že s vaší štítnou žlázou není něco v pořádku. Nicméně mohou se pojit i k jiným zdravotním problémům. Pokud u sebe zpozorujete alespoň tři příznaky z níže jmenovaných, určitě si nechte štítnou žlázu zkontrolovat lékařem.

Únava a podrážděnost

Když štítná žláza nefunguje, jak má, projevuje se to únavou. Když je hormonů málo, nedostatek energie způsobuje únavu. Produkuje-li štítná žláza hormonů hodně, únava přichází z vyčerpání organismu, který musí jet na sto deset procent. K tomu se pojí také podrážděnost, poruchy spánku a bolesti svalů a kloubů.

Váha nahoru nebo váha dolů

Hladina hormonů štítné žlázy ovlivňuje metabolismus do té míry, že ho může zpomalit nebo zrychlit. V prvním případě dochází k přibírání na váze, ačkoli apetit se nezměnil nebo se dokonce snížil. Pokud váš organismus pod tlakem hormonů pracuje rychleji, dochází k náhlému a výraznému hubnutí, ačkoli se příjem potravy nezměnil nebo zvýšil.

Mladá žena na vyšetření štítné žlázy pohmatem u lékaře iZdroj fotografie: Freepik
Jako první lékař vyšetří štítnou žlázu pohmatem, aby posoudil její velikost a otok

Kolísání fyziologických funkcí

Porucha funkce štítné žlázy může zapříčit, že vám vystřelí tep do závratné rychlosti. Může nastat i pravý opak v případě, že štítná žláza přestává plnit své funkce a tep se příliš zpomalí. Oba stavy jsou velmi vážné a mohou vyústit v život ohrožující situace. To samé platí s tělesnou teplotou. Hormony produkované štítnou žlázou ovlivňují termoregulaci. Při nadbytku hormonů si všimnete návalů horka a špatného snášení tepla v místnosti. Nedostatek hormonů ochlazuje, člověk je zimomřivý a má studené ruce a nohy.

Kvalita kůže a nehtů

Ať už štítná žláza produkuje hormonů hodně nebo málo, odrazí se to v obou případech na kvalitě vlasů, kůže a nehtů. Vysoká lámavost nehtů, vypadávání vlasů nebo suchá, šupinatá a svědící kůže – to všechno může souviset s poruchou štítné žlázy.

Otok krku v místě štítné chrupavky

Zánět štítné žlázy se projevuje otokem v přední části krku. Na nic nečekejte a vydejte se k lékaři. Štítná žláza se kromě zánětu zvětšuje ještě v případě nedostatku jódu. Tzv. „vole“ se upraví po jeho podání. Jód doplňujete spolu se solí, proto se doporučuje nevynechávat sůl z jídelníčku úplně.

Jaké jsou vaše zkušenosti s onemocněním štítné žlázy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články