Nenápadné příznaky, které varují před onemocněním jater. Nikdo by je neměl ignorovat, lze tak předejít fatálním důsledkům

Funkce zdravých jater v lidském těle je nenahraditelná. Proto je nutné jejich případné onemocnění odhalit včas, a začít je řešit. Může k tomu napomoci znalost těchto příznaků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Játra jsou uložena v pravém horním kvadrantu břicha a jsou bezpochyby jedním z nejdůležitějších orgánů lidského těla. Krom jiného je jejich funkcí čištění krve od toxinů a jiných odpadních látek. Pokud játra selžou, je bezprostředně ohrožen lidský život. Proto je velmi důležité si pečlivě všímat všech známek jejich poškození. Když nemoc objevíte včas, jste schopni se jí postavit.

Příčiny poškození jater

Onemocněním jater se rozumí jakákoli porucha jejich funkce. Obecně se dělí na dva typy. Akutní onemocnění a chronické onemocnění. Liší se zejména v razancí nástupu příznaků a rychlosti průběhu. V případě akutního onemocnění, jako je třeba infekční hepatitida, se obvykle postižený cítí malátně má horečku a bolí ho břicho. Zkrátka pociťuje, že je nemocný. Chronické onemocnění je zrádnější. Často se dlouho neprojevuje nijak a když si nemocný něčeho všimne, játra mohou už mít vážný problém.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Příčiny onemocnění jater jsou různé. Od dědičných chorob přes infekce, metabolické poruchy, nádorová onemocnění, autoimunitní onemocnění až ke špatně životosprávě. Často je tak nezbytné lékařské vyšetření a následná léčba. Naštěstí mají játra velikou schopnost regenerace.jejich rostoucí nová tkáň dokáže dokonce zcela nahradit tu, která byla napadena, nebo dokonce odoperována. Je ale nezbytné zakročit včas.

Příznaky onemocnění jater

Žluté zabarvení kůže a žluté bělmo očí. To jsou jedny že všeobecně známých příznaků. K těm méně známým patří silné svědění kůže a výskyt hnědých skvrn. Svědění je způsobeno hromaděním toxinů v těle a nelze je zmírnit žádným běžným postupem. Když mají problém játra, odnáší to i oběhový systém. Skrze kůži začnou prosvítat žilky a mohou se objevovat i nevysvětlitelné modřiny. I hemoroidy mohou naznačovat, že je s játry něco špatně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nemocná játra mohou bolet. Jedná se o tupou bolest, která vychází z pravého podžebří. Když játra produkují nedostatek žluči, projevuje se to trávicími obtížemi. Pokud naopak produkují žluči moc, prozradí to hořká pachuť v ústech. Také nezvykle světlá barva stolice a nezvykle tmavá barva moči i při dostatečném pitném režimu by měla být jedním z varovných příznaků, že je s játry něco v nepořádku.

Únava a malátnost také patří mezi příznaky onemocnění jater. Jsou to ale příznaky nespecifické a tak bývají často přehlíženy i lékaři. Jsou způsobeny neschopností jater čistit dostatečné krev. Ta pak nemůže roznášet po těle kyslík, což vyvolává silnou únavu. Bolest hlavy, která má své ohnisko těsně za očima, náhlé epizody zvracení a ztráta chuti k jídlu. I to jsou znepokojující signály těla, kterými volá o pomoc.

iZdroj fotografie: Pixabay

Příznaky, které budou následovat patří už mezi ty, které mohou a v mnoha případech také znamenají už velmi vážné onemocnění jater. Otoky nohou. Rychle zvětšení objemu břicha s nálezem tekutiny v břiše, které se odborně říká ascites. Epizody zvracení, kdy se ve zvratcích objeví krev. V důsledku hromadění toxinů v těle mohou někteří pacienti upadnout do kómatu. Všechny tyto příznaky často znamenají už rozsáhlé poškození jater a vyžadují okamžitou pomoc.

Transplantace jako poslední možnost

I když lékařská věda umí hodně, najít způsob, jak dlouhodobě udržet při životě člověka bez funkčních jater, ještě nedokázala. Někdy tak dochází k situacím, kdy je transplantace jedinou možností přežití. Zařazení na listinu čekajících ale není automatické. Jedním z hlavních faktorů je způsob, jak se pacient ke svým játrům choval. Lidé, kteří si poškodili játra užíváním drog, nebo pitím alkoholu moc šancí nemají.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samotné zařazení na listinu čekatelů ještě také neznamená výhru. Čekatelů na nová játra je hodně a dárcovských orgánů je podstatně méně. Když je dostupný dárcovský orgán, rozhoduje se mezi čekateli, ze kterých se vybírá ten, u kterého je největší pravděpodobnost úspěšně transplantace a tím i jeho přežití. Bohužel se ale také často stává, že se nemocný vhodného dárcovského orgánu nedočká.

Zdroj: Medicoexperts

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články