Poškozuje alkohol a následné kocoviny mozek?

Zejména v období svátků, dovolených nebo při různých oslavách požívají někteří více alkoholu a pak trpí kocovinou. Poškozuje jim to mozek?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Otázkou, zda kocovina poškozuje mozek, se zabývalo několik vědeckých studií. Nedávno tým vědců prozkoumal stávající studie, které zahrnovali údaje o více než 1100 lidech. Než se začali zabývat důsledky kocoviny, snažili se definovat, co vlastně kocovina je. Podle nich jde o psychické a fyzické příznaky vyskytující se den po nadměrném požívání alkoholu počínaje tím, kdy se množství alkoholu v krvi blíží nule. Z toho vyplívá, že kocovina je stav, když již nejste opilí.

Kocovina zhoršuje schopnosti

Po tom, co vědci přezkoumali jedenáct dříve vytvořených studií, došli k závěru, že během kocoviny je narušená zejména schopnost zaostřit. Dále v kocovině správně nefunguje paměť. Porušená je také psychomotorická rychlost. Tedy rychlost, jakou mozek říká tělu, aby se hýbalo. To samozřejmě ovlivňuje všechny činnosti, třeba řízení automobilu. To potvrdili studie simulovaného řízení. V daný okamžik tedy kocovina vliv má. Není však dokázáno, že by kocovina způsobovala trvalé poškození mozku. To však neznamená, že to není možné.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je jisté, že když se opijete, zatěžujete nervový systém. Alkohol se krví dostane do všech orgánů v těle, pouhá 3% alkoholu vyloučíte plícemi a maximálně 2% močovými cestami. Z vypitého alkoholu vás často bolí hlava. To přejde, následky v podobě usmrcených neuronů však zůstanou napořád. Je jasné, že jedna propitá noc nikoho o inteligenci nepřipraví, pokud však holdujete alkoholu častěji, po nějakém čase to pocítíte.

Alkoholem trpí imunita

Čím víc alkoholu holdujete, tím více trpí také váš imunitní systém. A není to o tom, že pijete do němoty. Pro oslabení imunity stačí častěji pít pár skleniček alkoholu. Je dokázáno, že na ženách se počet vypitého alkoholu projeví dříve a mnohem intenzivněji než u mužů. To, že muži vydrží více tedy platí nejen při samotné konzumaci alkoholu, ale také později. Důvodem je nižší obsah vody v ženském těle a vyšší procento tuků. Právě v tuku se totiž alkohol rozpouští a poté ovlivňuje vaše zdraví.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pitím alkoholu samozřejmě nejvíce zatěžujete játra kde se přeměňuje 60-90% alkoholu. Nejvíce ohrožujete játra pokud popíjíte po prodělané žloutence nebo mononukleóze. Dalším ohroženým orgánem je srdce. Po požívání alkoholu a při kocovině dochází k nepravidelnostem v srdečním tepu. Srdeční arytmie mohou v důsledku vést až k cévní mozkové příhodě, infarktu nebo neprůchodnosti končetinových tepen. Nejohroženější skupinou jsou kardiaci, problémy však mohou mít také mladí a zcela zdraví jedinci.

Zdroj: Harvard

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články