Heimlichův manévr –⁠ nejrychlejší účinná první pomoc. Jak ho správně provést sobě samému, dospělému a dítěti?

V černé kronice je krátká zpráva: Zemřel na zadušení, když mu uvízlo jídlo v krku. Možná, kdyby jeho okolí znalo Heimlichův manévr, mohl tu být ještě s námi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zásady první pomoci jsou základem, který by se měl naučit každý člověk. Nikdy nevíte, kdy je budete muset použít. A není nic horšího než stát bezradně nad zraněným a nevědět, co dělat. Platí to i pro případy, kdy se člověk dusí, protože má kvůli jídlu či nějakému předmětu zablokované dýchací cesty. Lékařka Leah Elaine Bright, D.O. pracuje v oboru urgentní medicíny, a proto si je vědoma toho, jak důležité je umět včas pomoci.

Když se člověk dusí

Určitě i vám už někdy zaskočilo jídlo v krku tak, že jste měli pocit, že se udusíte. Člověk se obvykle rozkašle, čímž se mu podaří uvízlého předmětu zbavit. To je ten lepší konec příběhu. Ovšem může dojít i k tomu, že se předmět nepodaří odstranit a ucpe průchod vzduchu. Postižený nebude moct dýchat, mluvit ani kašlat. Nedostatek kyslíku se projeví na namodralém odstínu rtů, kůže nebo nehtů. Bystrý pozorovatel si toho všimne a zahájí účinnou první pomoc – takzvaný Heimlichův chvat.

Odkud se Heimlichův manévr vzal

Heimlichův manévr neboli chvat je technikou první pomoci, která slouží k uvolnění dýchacích cest ucpaných cizím předmětem (jídlem, pitím, nějakou věcí). Jméno dostal po svém objeviteli, americkém lékaři Henrym Heimlichovi. Používá se v situaci, kdy je postižený při vědomí. Chvat je možný dělat jen u dospělých osob, neprovádí se u těhotných žen a malých dětí.

Postup při Heimlichově manévru

  • Dusící se osoba by měla stát, přičemž pomáhající se postaví za ni.
  • Nejprve je třeba postiženého mírně naklonit a dát 5 ran do zad do míst mezi lopatky.
  • Pokud to nepomůže, přicházejí na řadu další kroky.
  • Postiženého je třeba zezadu obejmout tak, že jedna ruka je sevřená v oblasti nadbřišku v pěst a druhá je přes ni položená.
  • Následně několikrát pomáhající osoba stiskne rukama nadbřišek dusícího se člověka směrem k bránici. Toto opakuje tak dlouho, až se podaří uvolnit dýchací cesty.
iZdroj fotografie: Pixabay
Znát Heimlichův chvat by měl každý

Heimlichův manévr je možné provést i na sobě

Jste-li osobou, která se dusí, vy sami, pak Heimlichův manévr můžete provést i na sobě. Ruku složenou v pěst položíte těsně pod pupek, palec směřuje stranou dovnitř. Pěst uchopíte druhou rukou a zatlačíte ji současně dovnitř a nahoru. Toto provedete aspoň 5krát nebo tak dlouho, než uvíznutý předmět opustí dýchací cesty.

Heimlichův manévr u těhotných žen

U těhotných žen je třeba opatrnosti, protože Heimlichův manévr by mohl poškodit plod. Platí, že se pomáhající osoba také postaví za dusící se ženu a obejme ji. Sevřená pěst se ale nepokládá do oblasti nadbřišku, ale na hrudní kost. Překryje se druhou rukou a takto složenýma rukama se několikrát zatlačí na hrudní kost. Opakovat je nutné tak dlouho, až se uvolní dýchací cesty a žena začne sama dýchat.

Heimlichův manévr u kojenců

U kojenců a batolat do 1 roku není možné provádět klasický Heimlichův chvat. Zde je postup jiný:

  • Dítě položíte hlavou dolů na předloktí a hlavu mu podepřete rukou.
  • Volnou dlaní ho udeříte maximálně 5krát do zad mezi lopatky.
  • Pokud nedošlo k uvolnění dýchacích cest, položíte dítě na záda na své předloktí a najdete hrudní kost.
  • Svými prsty 5krát stlačíte hrudník dítěte podobně jako u resuscitace.
  • Hrudník by měl být stlačený asi do jedné třetiny své hloubky.
  • Pokud se překážku nepodařilo uvolnit, je vždy nutné volat rychlou záchrannou službu na čísle 155.

Jak zvládáte první pomoc při dušení vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články