Úniky moči nemusíte trpět navždy. Inkontinence se dělí na několik druhů podle závažnosti a lze ji poměrně snadno léčit

Pro mnohé může být inkontinence důvodem frustrace a vyhýbání se některým aktivitám. Některé druhy inkontinence ale lze léčit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Močový měchýř je běžně ovládán vůlí. Při vzniku inkontinence nad ním člověk ztrácí kontrolu a moč odchází samovolně. Inkontinence může být dočasná nebo trvalá, a kromě toho může být i různě závažná, popisuje urolog Matt Coward. Někoho trápí únik pár kapek, u jiných osob dochází k samovolnému vyprázdnění celého obsahu močového měchýře. Inkontinence se běžně dělí na následující druhy, ale může vznikat i z jiných příčin, například psychických nebo v důsledku vrozených vývojových vad

Stresová inkontinence

Při tomto typu dochází k úniku malého množství moči při různých fyzických aktivitách, kdy je vyvíjen tlak na močový měchýř. Může to být kýchnutí, smích, zvednutí břemene nebo jakékoliv cvičení. Stresovou inkontinencí trpí nejčastěji ženy po porodu.

Urgentní inkontinence (hyperaktivní močový měchýř)

Urgentnímu úniku moči předchází náhlé a silné nutkání na močení, kdy nelze stihnout dojít na toaletu. Je to způsobeno zvýšenou dráždivostí močového měchýře – jako důsledek jiného onemocnění, například chronického zánětu. Tento typ bývá doprovázen i pocity nedokonalého vyprázdnění nebo nočním únikem moči.

Paradoxní inkontinence (přetékání)

K tomuto úniku moči dochází při neúplném vyprázdnění močového měchýře a jeho následného přetečení. Vzniká na základě jiného onemocnění, při kterém dochází k retenci moči nebo zúžení močové trubice.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Reflexní inkontinence

Tento typ inkontinence je způsoben nevědomým vyprazdňováním močového měchýře. Bývá součástí onemocnění, kdy je poškozen nervový systém. Příčinou může být Alzheimerova choroba nebo závažné nemoci a úrazy páteře s poškozením míchy.

Příčiny močové inkontinence

Ke vzniku inkontinence může docházet z více důvodů. Nejčastější příčinou je oslabení svalů v důsledku stárnutí, záněty močových cest a u žen poškození svalů pánevního dna během těhotenství a porodu. Dalšími příčinami a rizikovými faktory pro vznik močové inkontinence jsou:

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • neurologická onemocnění
  • úrazy
  • dlouhodobá zácpa, nádorová onemocnění močových cest nebo u mužů zbytnělá prostata, které mechanicky brání zdravému vyprazdňování
  • obezita, při které je vyvíjen tlak na močový měchýř
  • cukrovka, při které dochází k poškození nervových vláken
  • užívání některých léků, především diuretik
  • požívání velkého množství alkoholu nebo nápojů s kofeinem, které způsobují rychlé naplnění močového měchýře

Léčba inkontinence

Léčba závisí na příčině, z toho důvodu je nutné vždy navštívit lékaře, který vás vyšetří a stanoví správnou léčbu. Ta může zahrnovat následující kroky:

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • úprava životního stylu spočívající ve změně stravy a příjmu tekutin (předcházet zácpě, popíjet častěji menší množství tekutin, pít ideálně čistou vodu, omezit alkoholické a kofeinové nápoje)
  • léčba původního onemocnění, například zánětu
  • fyzioterapie – cvičení svalstva pánevního dna
  • farmakologická léčba
  • malé zákroky – například aplikace léčivých látek do stěny močového měchýře, laser nebo zavedení cévky
  • operační výkony
  • psychoterapie

Podpůrné pomůcky

Bohužel není vždy možné inkontinenci vyléčit a jedinou možností je mírnění příznaků. V dnešní době je k dispozici již mnoho inkontinenčních hygienických pomůcek, jako jsou vložky, kalhotky nebo inkontinenční podložky do postele. Důležité je také používání šetrných kosmetických přípravků.

Prevence močové inkontinence

Některým příčinám nelze předcházet, ale udržování zdravé tělesné hmotnosti a celkově zdravým životním stylem lze významně snížit riziko vzniku inkontinence. Je důležité preventivně posilovat svalstvo pánevního dna a s nadcházejícím stářím se snažit zůstat co nejvíce aktivní.

Jakým způsobem předcházíte vzniku inkontinence?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články