Časté noční chození na toaletu může znamenat nykturii: Jak ji řešit a tipy na rychlé usnutí

Se spánkem si není radno zahrávat — výsledkem může být únava, změny nálad, ale i spánková deprivace. S nykturií si naštěstí lze poradit a začít můžete sami.

Muž - noční močení i Zdroj fotografie: iStock
                   

Člověk nemusí umět plynně řecky, aby v tomto kontextu rozluštil, co název nykturie znamená. Nejspíš už tušíte, že se to týká noci a močení: a to je taky všechno, co byste věděli, i kdybyste řecky uměli. Zkrátka a jednoduše, jde o nadměrné návštěvy toalety během noci, přičemž nadměrné v tomto případě znamená více než jedna. Jak vysvětluje doktorka Judith Marcin, většinu lidí během šesti až osmihodinového cyklu nutkání k močení neprobudí ani jednou.

Co nykturii způsobuje?

Do 90. let se věřilo, že nykturie je vždy jen příznakem jiného zdravotního problému. Nykturie často doprovází zánět močových cest či měchýře, ale taky cukrovku anebo úzkost. Příčin však může být více: těhotenství, některé léky či jednoduše váš životní styl. Pokud přes den konzumujete větší množství alkoholu či kofeinu, přímo tím zvete nykturii na návštěvu. Obě látky jsou totiž diuretika — to znamená, nutí vaše tělo produkovat větší množství moči.

Jedna sklenka kávy na šedém pozadí
iZdroj fotografie: Unsplash

Co na nykturii funguje?

Samozřejmě záleží na příčině. Postupy se budou lišit v případě, že je nykturie vedlejším účinkem léků, které berete, a v případě, že trpíte na zánět močového měchýře. Ani s jedním na vlastní pěst nic moc — kromě rozhodnutí navštívit lékaře — neuděláte. Pokud ale máte podezření, že si nykturii způsobujete sami nevhodným pitným režimem, pak stačí na zkoušku zakomponovat několik jednoduchých návyků a pozorovat, co se bude dít. 

Upravte svůj pitný režim

Jak už bylo řečeno, nadměrná konzumace kofeinu a alkoholu může vést k tomu, že vaše tělo bude produkovat více moči. Obecně ale za nutkání k močení může jakákoliv tekutina, takže v případě nykturie se hodí takové dvě až čtyři hodiny před spaním příjem tekutin snížit. Vyzkoušet můžete i Kegelovy cviky, které mají příznivý vliv na močový měchýř a jeho kontrolu. Mějte na paměti, že některá jídla umí „vydráždit“ měchýř k akci. Jedná se o:

  • čokoládu
  • pálivá jídla
  • umělá sladidla
Různé druhy čokolád z bonboniéry
iZdroj fotografie: Unsplash

Jak znovu usnout?

Jeden z nejvíce frustrujících a závažných důsledků nykturie není špatně načasované nutkání k močení samo o sobě, ale narušení spánkového režimu. To se umí nepříznivě podepsat nejen na energii, kterou budete pociťovat další den, ale také na náladě a vašem zdraví celkově. Jestliže vás ze snů několikrát za noc vytrhne potřeba jít na toaletu, zkuste si opětovné uložení ke spánku co nejvíce zjednodušit. Mezi jednoduché tipy patří:

  • co největší tma v ložnici (pomohou závěsy či maska na spaní)
  • co nejméně modrého světla z obrazovek před spaním (a nedejbože uprostřed noci, to je jako kdyby mozku ranní sluneční paprsky zasvítily přímo do závitů)
  • co nejvhodnější teplota v pokoji (spíše nižší, okolo 20 °C)

Jak často se v noci budíte kvůli toaletě vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články