Hluboká žilní trombóza: Projevuje se pocením, závratí nebo zrychleným dýcháním

Hluboká žilní trombóza může vyústit v život ohrožující stav nazývaný plicní embolie. Nemoc i plicní embolii poznáte, stačí věnovat pozornost svému tělu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hluboká žilní trombóza je velmi závažné onemocnění, jehož příznaky bývají často přehlíženy. Přitom jeho zanedbání může vést k plicní embolii, stavu, který bez včasné lékařské pomoci končí fatálně. Doktor Darragh O’Carroll zdůrazňuje, že by pacienti neměli přehlížet první příznaky a včas na ně upozornit svého ošetřujícího lékaře.

Co je hluboká žilní trombóza?

Hluboká žilní trombóza je stav, kdy dochází k uvolnění krevní sraženiny (trombu) uvnitř hlubokých žil. Nejčastěji bývají postiženy hluboké žíly nohou, poněkud méně častěji rukou. Obě lokality se projevují odlišnými příznaky.

Jak včas odhalit hlubokou žilní trombózu?

Jsou případy, kdy na sebe hluboká žilní trombóza nemusí dlouho upozorňovat. Většinou ji poznáte podle nepříjemných příznaků v postižené oblasti. Vytvoří-li se trombóza v noze, pak noha oteče. Tento otok se týká pouze postižené nohy, stejně jako křečovitá bolest, která připomíná svým charakterem šlehnutí biče. Kůže nad postiženou oblastí bude teplejší a změní barvu – může být bledší, zčervenalá nebo modrá.

Pokud se objeví hluboká žilní trombóza v paži, nemusíte pociťovat tak jasné příznaky, jako v případě sraženiny v noze. Opět platí, že postižená oblast bude bolet, budete ji pociťovat spíš jako bolest krku nebo ramene (záleží, kde se trombus vytvořil). Bolest se bude pohybovat směrem k předloktí. Objeví se otok a změna barvy kůže. V ruce budete pociťovat slabost.

Detail paže starší ženy s mírným otokem při žilní trombóze iZdroj fotografie: Freepik

Plicní embolie – nejhorší komplikace

Plicní embolie je akutní a život ohrožující stav, kdy se krevní sraženina doplaví krví z místa svého vzniku až do plic. Tam dojde k zablokování žíly a narušení správného krevního oběhu. Plicní embolii poznáte podle příznaků, které se u vás objeví náhle. Jsou to:

  • závrať,
  • pocení,
  • bolest na hrudi, která se zhoršuje kašlem nebo s hlubokým nádechem,
  • zrychlené dýchání,
  • zrychlený srdeční tep
  • a v horších případech vykašlávání krve.

Jestliže se u vás objevily některé z příznaků, vyhledejte urychleně lékařskou pomoc. U hluboké žilní trombózy hrozí trvalé následky. U některých lidí je riziko hluboké žilní trombózy vyšší.

Jaké jsou vaše zkušenosti s hlubokou žilní trombózou?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články