Zimnice, zvracení a horečka: Jde o projevy ledvinových kamenů

Zimnice, zvracení a horečka mohou být vážnými projevy ledvinových kamenů a jejich komplikací. Je důležité je včas rozpoznat a vyhledat lékařskou pomoc.

ledvinové kameny i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ledvinové kameny jsou tvrdé minerální usazeniny, které se tvoří v ledvinách a mohou způsobovat řadu nepříjemných symptomů. Kromě typické bolesti a častějšího močení se mohou dle lékařky Alana Biggers objevit i symptomy, jako je zimnice, zvracení a horečka. Tyto projevy jsou často důsledkem komplikací, které mohou v souvislosti s ledvinovými kameny nastat. Nenechte příznaky ledvinových kamenů bez povšimnutí a jednejte včas.

Ledvinové kameny mohou mít množství příznaků

Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, ledvinové kameny mohou způsobit různé příznaky, které se liší v závislosti na jejich velikosti, přesném umístění a i případném pohybu kamenů v močových cestách. Mezi nejčastější příznaky ledvinových kamenů patří:

  • Silná bolest v zádech nebo boku: Obvykle se objeví náhle a může být velmi intenzivní. Může se také šířit do dolní části břicha a třísel.
  • Bolest při močení: Jedná se obvykle o ostrou, řezavou bolest nebo pálení při močení.
  • Časté nutkání na močení: Pocit nutnosti močit častěji než obvykle. Navzdory častému nutkání je množství moči často malé.
  • Krev v moči (hematurie): Moč může být růžová, červená nebo nahnědlá.
  • Zvracení: Bolest způsobená průchodem kamene močovými cestami může být natolik intenzivní, že vyvolává nevolnost a zvracení.
příznaky ledvinových kamenů iZdroj fotografie: Pixabay
I silná bolest v zádech může poukazovat na ledvinové kameny

Ledvinové kameny mohou způsobit infekci

Odborníci z MayoClinic dodávají, že ledvinové kameny mohou vyvolat infekci, která má poměrně nepříjemné příznaky, které vyžadují lékařskou péči. Jedná se zejména o horečku, která je často doprovázena zimnicí. V takovém případě je důležitá včasná konzultace s lékařem, aby nedošlo k vážným komplikacím.

Příčiny a léčba

Lékaři z PennMedicine vysvětlují, že za vznikem kamenů může stát hned několik důvodů. Kromě genetické predispozice obvykle hraje velkou roli nedostatečná hydratace v kombinaci se stravou bohatou na určité látky, jako jsou vápník, oxaláty, bílkoviny a sodík. Riziko může zvýšit i užívání některých léků.

Bojujete s častou dehydratací? Svůj podíl na tom mohou mít tyto medikamenty

Diagnóza ledvinových kamenů se obvykle provádí pomocí zobrazovacích technik, jako je ultrazvuk nebo CT. Léčba pak závisí na jejich velikosti a umístění. Menší kameny mohou být vyloučeny z těla přirozeně pomocí zvýšeného příjmu tekutin a léků proti bolesti. Pomoci mohou i některé lidové recepty, které jsme s vámi již na JakZdravě sdíleli. Vážnější případy však mohou vyžadovat lékařský zákrok, např. rozbití kamenů rázovými vlnami nebo jejich chirurgické odstranění.

Jaké byly příznaky ledvinových kamenů u vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články