Bojujete s častou dehydratací? Svůj podíl na tom mohou mít tyto medikamenty

Bolest hlavy, závratě, zácpa – to jsou jedny z nejčastějších příznaků dehydratace.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ta nehrozí pouze během letních měsíců, dostavit se může během celého roku. Na vině často bývají, kromě nedostatečného přísunu tekutin, také léky. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Hydratace je velmi důležitá

Mezi vedlejšími účinky celé řady léčiv se řadí zvýšené vypuzování vody z těla. Nutno podotknout, že to neznamená, že byste měli daný lék přestat užívat. V případě jakýchkoliv pochybností se poraďte se svým lékařem. Abyste dehydrataci zamezili, příjem tekutin navyšte. Její příznaky nepodceňujte, mohou mít fatální následky.

Perorální léky proti diabetu 2. typu 

Trpíte-li diabetem druhého typu, je možné, že užíváte inhibitor SGLT2 v podobě tablet. Ten udržuje hladinu glukózy a hemoglobinu AIC (HbA1C), čímž předchází možným komplikacím spojeným s touto nemocí. Tento inhibitor působí v rámci ledvin, kde přispívá k vylučování většího množství cukru v rámci moči. K tomu je potřeba více vody, která je tímto způsobem odváděna z těla ve vyšší míře. Dalším perorálně podávaným lékem používaným proti tomuto typu diabetu je metformin, který způsobuje podráždění trávicího traktu a průjem. Tím odvádí z těla značnou dávku tekutin.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Na dehydrataci mají vliv i léky

Laxativa (proti zácpě)

Trpíte-li častými zácpami, mohli jste se setkat s různými druhy laxativ. Ty lze získat na lékařský předpis, ale i bez něj. Tyto látky uvádějí střeva do pohybu, čímž může dojít k průjmu, v rámci něhož dochází k vyplavování značné dávky tekutin. 

Lithium (zmírnění bipolární poruchy)

Lithium, které působí jako stabilizátor nálady, je jedním z nejčastějších léků podávaných za účelem zmírnění příznaků bipolární poruchy. Kromě toho však působí i na zvýšení množství vody vyloučené z těla prostřednictvím moči. Pokud při užívání tohoto léku pociťujete silnější žízeň než obvykle, obraťte se na svého lékaře. V krajních případech může vést k diabetu insipidus (známému jako žíznivka) – nemoci ovlivňující hospodaření těla s tekutinami.

Thiazidová a draslík šetřící diuretika (vysoký krevní tlak)

Diuretika, léky proti vysokému krevnímu tlaku, spouští v rámci ledvin vylučování sodíku. K tomu je nutné značné množství vody – ta je získávána nejčastěji z krve. To mívá za následek nízký krevní tlak, který může vést ke zvýšené dehydrataci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články