Bolest v krku, krvácení z nosu, bolesti hlavy: Může jít o rakovinu nosohltanu

Nikdy nezanedbávejte neobvyklé symptomy, zejména pokud přetrvávají nebo se zhoršují. Časná detekce rakoviny nosohltanu hraje klíčovou roli v úspěšné léčbě.

rakovina i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rakovina nosohltanu je poměrně vzácné onemocnění, které však může mít vážné následky. Jedním z nejdůležitějších aspektů v boji proti rakovině nosohltanu je rozpoznání příznaků a okamžité vyhledání odborné lékařské péče. Odborníci z Healthline zdůrazňují, že přetrvávající bolest v krku, krvácení z nosu a bolesti hlavy byste nikdy neměli nechat bez povšimnutí. 

Nenápadné příznaky rakoviny nosohltanu

Dle lékařky Nicole Leigh Aaronson, MD je rakovina nosohltanu sice poměrně vzácné, ale o to zákeřnější onemocnění. Lidé totiž mají tendenci příznaky dlouho ignorovat a k lékaři se dostaví až v momentě, kdy je již onemocnění těžko léčitelné. Jak jsme na JakZdravě zmiňovali v případě jiných typů rakoviny, i u karcinomu nosohltanu je potřeba včas věnovat pozornost mírným, ale vytrvalým příznakům, jako například:

  • Bolest v krku: Bolest v krku může být jedním z prvních varovných signálů rakoviny nosohltanu. Tento typ bolesti se často liší od běžných zánětů krku nebo infekcí. Bolest bývá obvykle dlouhodobá a má zhoršující se tendenci. Krk obvykle bolí obzvláště při polykání nebo dokonce při mluvení.
  • Krvácení z nosu: Krvácení z nosu, zejména pokud je časté nebo neobvyklé, může být známkou problémů v oblasti nosohltanu. Nádory v této oblasti mohou způsobit poškození krevních cév, což vede k opakovanému krvácení z nosu. 
  • Bolesti hlavy: Bolesti hlavy mohou být dalším varovným signálem rakoviny nosohltanu. Tyto bolesti mohou být způsobeny nárůstem tlaku v oblasti nosohltanu, a to buď přímo v důsledku růstu nádoru, nebo v důsledku komplikací, jako je zúžený průchod vzduchu.
únava, žena si mne unavené oči iZdroj fotografie: Depositphotos
Únava je typickým symptomem všech druhů rakoviny.

Další příznaky rakoviny nosohltanu

Kromě výše zmíněných příznaků se mohou objevit i další neobvyklé potíže, jako například zvonění či hučení v uších. Mohou vás také trápit obecné příznaky rakoviny, jako je únava, hubnutí, nechutenství, noční pocení či časté infekce a horečky.

Jak jsme již na JakZdravě doporučovali u příznaků doprovázející například rakovinu ledvin, čím dříve dojde k odhalení rakoviny, tím vyšší je šance na úplné uzdravení. Platí to samozřejmě pro všechna vážná onemocnění, nejen pro rakovinu jako takovou. 

Jak poznat vnitřní krvácení laickým okem? Bolest hlavy i bledá pokožka jsou signály, které mohou zachránit život

Pokud si tedy u sebe všimnete neobvyklých příznaků, které se časem zhoršují a nemizí, nechte se důkladně vyšetřit.  Výše zmíněné symptomy samy o sobě nemusí znamenat rakovinu nosohltanu, mohou být způsobeny i jinými zdravotními problémy. Nicméně, je lepší zjistit příčinu problémů, než pak litovat, že jste k lékaři nešli dříve.

Jak jste rakovinu nosohltanu rozpoznali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články