Knedlík v krku, chrapot a potíže s polykáním: Možná jde o rakovinu štítné žlázy

Trvalý chrapot či pocit knedlíku v krku rozhodně není normální. Konzultujte jej s lékařem, protože může poukazovat na vážné onemocnění štítné žlázy.

štítná žláza i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud vás trápí během nemoci chrapot, máte knedlík v krku nebo potíže s polykáním, je to zcela normální. Problém nastává, když se tyto příznaky vyskytují opakovaně nebo dlouhodobě, a navíc bez přítomnosti respiračního onemocnění. Tyto symptomy totiž mohou dle lékařky Zilpah Sheikh, MD signalizovat i problémy se štítnou žlázou, v nejhorším případě i poměrně vzácné onemocnění, jako je rakovina štítné žlázy.

Rakovina štítné žlázy je poměrně vzácná

Rakovina štítné žlázy je maligní (zhoubné) nádorové onemocnění, které se vyvíjí ve tkáních štítné žlázy. Tato žláza se nachází v krku, tvarem připomíná motýla a produkuje hormony, které regulují metabolismus a ovlivňují růst a vývoj těla. Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, toto onemocnění se objevuje častěji u žen, nicméně stále patří k poměrně vzácným typům rakoviny. I tak byste ale její příznaky neměli podceňovat.

Nepodceňujte příznaky rakoviny štítné žlázy

Přesto, že se nejedná o velmi častý typ rakoviny, příznaky rozhodně neberte na lehkou váhu. Kromě rakoviny jako takové mohou značit i méně závažná onemocnění štítné žlázy, které však stále vyžadují léčbu. O hypotyreóze, hypertyreóze i strumě jsme ostatně na JakZdravě již celkem podrobně hovořili.

Žena se drží za krk v místě štítné žlázy iZdroj fotografie: Freepik
Ženy jsou k rakovině štítné žlázy náchylnější

Rakovina štítné žlázy má mnoho příznaků od hmatného útvaru v přední části krku, kašle a bolesti v kru po potíže s dýcháním. Lékařka Kelly Wood, MD upozorňuje také na tyto časté symptomy:

  • Knedlík v krku: Jedním z nejběžnějších příznaků rakoviny štítné žlázy je pocit knedlíku nebo tlaku v krku. Nádor totiž utlačuje okolní tkáně.

Jak zjistit, že je štítná žláza nemocná: K určení je potřeba jen teploměr

  • Chrapot: Rakovina štítné žlázy může způsobit chrapot nebo změnu hlasu v důsledku tlaku na hrtan nebo nervy, které kontrolují hlasivky.
  • Potíže s polykáním: Nádor může způsobovat i potíže s polykáním, zejména pokud je umístěn blízko jícnu a omezuje tak průchod jídla a tekutin. Nádor může ztěžovat i dýchání.

Jaká je vaše zkušenost s problémy se štítnou žlázou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články