Knedlík v krku, chrapot a přetrvávající kašel: Může se jednat o rakovinu štítné žlázy

Rakovina patří k nejhorším strašákům. Rakovina štítné žlázy je sice nepříjemná, ale může se podařit vyléčit, když je odhalena včas. Poradíme vám, čeho si všímat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Některé typy rakovin se dají snadno odhalit už v zárodku. K tomu je ale potřeba jistá znalost jejich příznaků. Zaměřit byste se měli na ty nejčastější typy rakovin. Jednou z takových je právě rakovina štítné žlázy – nejběžnější rakovina endokrinního systému, kterou jsou ohroženy více ženy než muži.

Štítná žláza ovlivňuje celé tělo

Zdravá štítná žláza, jak uvádí také web Healthline, uvolňuje hormony, které regulují tělesné funkce. Ovlivňují dechovou a tepovou frekvenci, tělesnou teplotu, hmotnost, svalovou sílu, hladinu cholesterolu i menstruační cyklus. Dále má štítná žláza vliv na kůži, vlasy a nehty i na duševní pohodu. Pokud štítná žláza onemocní, projeví se problémy právě v těchto zmiňovaných oblastech. Menší potíže s funkcí štítné žlázy můžete srovnat pomocí jógy i dalšího cvičení, jak naše redakce psala dříve.

Příznaky rakoviny štítné žlázy

Štítná žláza se nachází po stranách štítné chrupavky zepředu krku. Většina příznaků proto také spadá do této oblasti.

Kašel a knedlík v krku

Neustávající kašel bývá klasickým příznakem rakoviny štítné žlázy. Kašel bývá spojen s bolestmi při polykání nebo velmi obtížným polykáním, které pacienti popisují jako knedlík v krku. Současně se mohou zvětšit krční uzliny.

Žena na palpačním vyšetření štítné žlázy iZdroj fotografie: Freepik
Pokud se vám něco nezdá, navštivte svého lékaře, aby vaši štítnou žlázu zkontroloval.

Zvětšená štítná žláza

Zvětšení štítné žlázy se odborně nazývá struma. K tomuto stavu dochází, když tělo nemá dostatek jódu. V našich podmínkách lidé konzumují jódu dost v potravinách, hlavně z jodidované soli. To je důvod, proč za zvětšením štítné žlázy stojí obvykle jiný problém, například nádor. Web BetterHeatlhChannel varuje, že pokud si nahmatáte na krku hrudku na štítné žláze (nebo tam, kde se nalézá), pravděpodobně se jedná o nádor.

Změna hlasu

V pozdější fázi rakoviny štítné žlázy se mohou objevit změny hlasu doprovázené bolestí v přední části krku. Kolem štítné žlázy se nalézá nerv, který vede k hlasivkám. Jeho mírné poškození může způsobit změnu hlasu, nejčastěji jeho zhrubnutí.

12 příznaků toho, že v těle roste rakovina. Patří mezi ně i únava

Léčitelný typ rakoviny

U žen je vyšší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou štítné žlázy. Přesto ji mohou dostat i muži. Nejčastěji se objevuje u lidí ve věku 25 až 65 let. Dobrou zprávou je, že rakovina štítné žlázy je léčitelná, a pokud se nenechá zajít daleko, je prognóza onemocnění velmi dobrá.

Štítná žláza nemusí onemocnět pouze rakovinou. Mohou ji postihnout poruchy funkce, kdy žláza produkuje hormonů nedostatek nebo nadbytek. Jak poznat, že se vaše štítná žláza porouchala, zjistíte na JakZdravě v dřívějším článku.

Jaké jsou vaše zkušenosti s rakovinou štítné žlázy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články