Příznaky varující před nepříjemným oparem. Jak šetrně zasáhnout dříve, než se projeví

Opary na rtech jsou velmi častým orálním onemocněním a jistě víte, že nejsou zrovna dvakrát příjemné. Co vše je třeba o nich vědět?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Klasický opar sám o sobě vyvolává virus „herpes labialis“, který se tvoří především na rtech, ale může se objevit i na dalších místech naší pokožky. Málokdy poškozuje lidské tělo, nicméně pokud jste se již někdy s tímto problémem setkali, víte, že projevy tohoto onemocnění nejsou úplně příjemné. Pojďme se tedy podívat, co oparům předchází, a jak se jich nejlépe vyvarovat.

Příčiny vývoje oparu

Opar je vyvolán lidským herpesvirem typu 1. Tento patogen se vyskytuje v těle většiny lidí latentní formou, čímž není pro člověka nijak nebezpečný a imunitní systém je schopný potlačit jeho příznaky do jednoho týdne. Jeho charakteristickým rysem je integrace do genomu nervových buněk. Tím se virus chrání před odporem imunitního systému a zůstává v lidském těle navždy. Opary se obvykle objevují při snížené imunitě, mohou ale být způsobeny i dalšími příčinami:

  • Emočním nebo fyzickým stresem,
  • akutním respiračním onemocněním,
  • rychlým navýšením či snížením teploty,
  • chronickým nedostatkem spánku,
  • nakažením od jiné osoby.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Vir může být také přenášen druhou osobou nebo vzdušnými kapičkami. Mezi nejčastější příčiny infekce tak patří polibky a jiný kontakt s pokožkou infikovaného. Může se objevit ale také při porušení hygienických pravidel a je dobré zmínit, že latentní herpesvirus se nachází v těle většiny lidí od okamžiku infekce až do konce života. Pokud jste měli opar před deseti lety, neznamená to, že se znovu nemůže objevit třeba hned zítra. 

Příznaky, které vás varují před oparem

Herpes na rtech často začíná malátností, nechutenstvím a v některých případech i horečkou. Může se ale také stát, že nebudete pociťovat nic a na opar narazíte až v zrcadle. Tyto příznaky se vztahují především k orálnímu postižení:

  • Pálení a svědění v postižené oblasti,
  • zánět a bolest v krčních lymfatických uzlinách,
  • změna barvy a otok dásně či jazyku,
  • bolest v ústech,
  • krvácení z dásní a měkkých tkání v ústech.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Následně se objeví červená boulička, která se postupem času promění v malé bílé puchýře. Ty po sobě zanechají vředy a vzniká v nich fragmentovaná kůra, která může praskat či krvácet. Po úplném uzdravení tak mohou dásně zůstat oteklé ještě několik dní.

Zdroj: Medical News Today

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články