Problém jménem vysoký cholesterol: Vede k mrtvici, infarktu i onemocnění tepen

Vysoký cholesterol, respektive vysoká hladina LDL cholesterolu, je jedním z hlavních rizikových faktorů závažných kardiovaskulárních chorob. Nepodceňujte prevenci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vysoký cholesterol je spolu s vysokým krevním tlakem hlavním rizikovým faktorem kardiovaskulárních chorob, včetně mrtvice a infarktu. Bohužel, ani vysoký krevní tlak, ani vysoká hladina cholesterolu nebolí a lidé, pokud nechodí na pravidelné lékařské prohlídky, vůbec netuší, že jimi trpí. Jisté příznaky vysokého cholesterolu však na sobě pozorovat můžete. Při léčbě hraje velkou roli změna životního stylu.

Cholesterol sám o sobě není špatný

Cholesterol jako takový není pro tělo špatný, jak vysvětluje lékařka Angela M. Bell, MD, je nezbytný pro vytváření buněčných membrán, vitaminu D a některých hormonů. Kvůli tomu, že není rozpustný ve vodě, potřebuje ke svému putování tělem jisté nosiče. Těmi jsou tzv. lipoproteiny, konkrétně LDL a HDL. 

LDL se může hromadit v tepnách a způsobit závažné zdravotní problémy, proto je často nazýván „špatným cholesterolem“. Na druhou stranu HDL pomáhá odvádět LDL zpět do jater, kde se vyplaví, je proto označován jako „dobrý cholesterol“. Pokud je LDL více než HDL, obvykle v důsledku nezdravého životního stylu, ulpívá LDL na stěnách cév, protože v krvi není dostatek HDL, který by jej odnesl zpět do jater. Je proto důležité zvyšovat hladinu HDL a zároveň snižovat LDL.

Hladinu cholesterolu máte ve svých rukou

Pokud máte vysokou hladinu LDL, hovoří se o vysokém cholesterolu. Ten může být důsledkem genetické predispozice, obvykle v kombinaci s nezdravým životním stylem (přebytek tuků ve stravě a nedostatek pohybu). Dalšími rizikovými faktory jsou nadváha, vysoký krevní tlak a kouření. 

nezdravé smažené jídlo iZdroj fotografie: Freepik
Snažte se vyhýbat nezdravým jídlům.

Je proto zapotřebí snažit se hladinu cholesterolu snižovat, ostatně na JakZdravě jsme s vámi už sdíleli na toto téma mnoho tipů. Sportujte, držte si zdravou váhu, vyhýbejte se vysoce zpracovaným potravinám a nekuřte. Trpíte-li nějakým onemocněním, dodržujte léčbu. Můžete vyzkoušet i některý z domácích léků na snížení cholesterolu, které jsme na JakZdravě také doporučovali.

Příznaky vysokého cholesterolu nebolí

Vysoký cholesterol bohužel obvykle nemívá žádné příznaky. Lékaři z NHS upozorňují, že jedinou spolehlivou metodou k odhalení vysoké hladiny cholesterolu je krevní test. Neopomíjejte proto preventivní prohlídky u svého praktického lékaře. Dalším případem, kdy bývá vysoký cholesterol odhalen, je, když způsobí zdravotní komplikace. V nejhorším případě se jedná o mrtvici, či infarkt.

Aktivní uhlí by nemělo chybět v domácí lékárničce: Ničí zácpu, podpoří funkci ledvin a sníží i hladinu cholesterolu

Ale i menší poškození cév, obvykle na nohou, vás může před vysokou hladinou cholesterolu varovat. Pokud si tedy všimnete následujících příznaků, objednejte se ke svému lékaři na krevní testy:

  • bolest či pocit nepohodlí v dolních končetinách
  • křeče v lýtkách, obzvláště v noci
  • bledé, viditelně málo prokrvené končetiny
  • lesklá a napnutá pokožka
  • slabost v nohou

Jak jste odhalili vysoký cholesterol vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články