Suchá kůže, nové vrásky a časté závratě? Buďte opatrní, váš krevní tlak nemusí být v pořádku

Na hypertenzi je velice nebezpečný fakt, že mnohdy ani netušíte, že vysoký krevní tlak máte. Zpočátku se totiž nemusí objevit žádné příznaky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejlepší způsob jak zjistit, zda máte vysoký krevní tlak, je pravidelná kontrola. Tlak můžete klidně sledovat i doma. Zvláště důležité je to v případě, že máte příbuzného, který má vysoký krevní tlak. Příznaky vysokého tlaku se totiž objeví až ve chvíli, kdy je krevní tlak extrémně vysoký, a tehdy už bohužel může být život ohrožující. Dejte si tedy na jeho hodnoty pozor.

Příznaky těžkého vysokého tlaku

Pokud máte extrémně vysoký krevní tlak, mohou se u vás objevit silné bolesti hlavy. Dojít může také na krvácení z nosu nebo problémy s viděním. Lidé s velmi vysokým tlakem si stěžují také na únavu a zmatenost. Objevuje se též bolest na hrudi a výjimečné nejsou ani obtíže s dýcháním. Častým příznakem je nepravidelný srdeční tep. Objevuje se také krev v moči a bušení na hrudi, v krku nebo v uších.

iZdroj fotografie: Pixabay

Někteří lidé se domnívají, že s vysokým krevním tlakem souvisí také další příznaky. Nemusí to však být nutně pravda. Mezi takové příznaky patří závratě, nervozita, pocení, zčervenání obličeje a krevní skvrny v očích. Lidé vysokému krevnímu tlaku často také připisují problémy se spaním. Pokud pocítíte některý nebo více příznaků, pak je vhodné okamžitě navštívit lékaře. Mohli byste totiž mít hypertenzní krizi, a ta by mohla vést k infarktu nebo mrtvici. Případně by váš život byl ohrožený jiným způsobem.

Hlava většinou nebolí

Vysoký krevní tlak ve většině případů nezpůsobuje krvácení z nosu nebo bolesti hlavy. Pokud však máte hypertenzní krizi, může se to stát. Jde o stav, kdy je krevní tlak vyšší než 180/120. Pokud je váš krevní tlak extrémně vysoký a máte tyto příznaky, odpočiňte si 5 minut a znovu tlak zkontrolujte. V případě, že je váš tlak stále příliš vysoký, zavolejte rovnou záchrannou službu. Uvědomte si, že při vysokém krevním tlaku se také nemusí žádné příznaky objevit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Krevní tlak by měl váš lékař kontrolovat na každé pravidelné preventivní prohlídce. Pokud vám lékař zjistí vyšší krevní tlak, může vám doporučit častější sledování doma. Domácí monitory jsou kvalitní, nemusíte se bát, že by ukazovaly špatné hodnoty. Lékař vám pravděpodobně doporučí také změnu životního stylu a předepíše vám léky, které sníží váš tlak. Neléčená hypertenze může vést k mrtvici, srdečním chorobám, selhání ledvin nebo k očním problémům. Víte, jak vysoký je váš krevní tlak?

Zdroj: Webmd

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články