Proč se tvoří papilomy: Na vině je špatný imunitní systém, ale také intimní život

Papilomy na kůži, genitální bradavice nebo rakovina děložního čípku – to všechno může způsobit strašák HPV, lidský papilomavirus. Prevence přitom není náročná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Za výrůstky zvané papilomy může lidský papilomavirus (HPV). Přenáší se přímým kontaktem kůže na kůži. HPV je mnoho druhů, více než 40 z nich se přenáší pohlavním stykem. Papilomy se mohou objevit v oblasti krku, úst i genitálií. Doktorka Alana Biggers říká, že někdy nemusí HPV způsobit žádné zdravotní problémy, ale některé typy naopak způsobují genitální bradavice nebo rakovinu děložního čípku, konečníku a krku.

Jak se dá chytit papilomavirus?

Jednak přímým kontaktem kůže na kůži, vzácně z dítěte na matku během porodu. Nejčastěji se lidé nakazí sexuálním kontaktem. HPV se šíří jak vaginálním, tak análním i orálním sexem. Ačkoli jde o nejčastější způsob nákazy, k přenosu není pohlavní styk nutný.

Kdo je tedy nejvíce ohrožen HPV? Toto jsou rizikové faktory:

  • časté střídání většího počtu sexuálních partnerů
  • nechráněný sex
  • oslabený imunitní systém

Pokud se nakazíte, tyto faktory rozhodnou o tom, zda se u vás nemoc bude dál vyvíjet nebo se vám nad ní povede do dvou let zvítězit. Jsou to:

  • oslabená imunita
  • další pohlavní choroby (kapavka, chlamydie, herpes simplex)
  • chronický zánět
  • větší množství prodělaných porodů
  • dlouhodobé užívání perorální antikoncepce
  • kouření
  • praktikování análního sexu
Mladá slečna na očkování proti HPV iZdroj fotografie: Freepik

Příznaky HPV

Udává se, že v mnoha případech nepůsobí virus v těle žádné viditelné problémy. Potíž je v tom, že je stále přítomný v těle, tudíž je možné jím nakazit (i nevědomky) další osobu. Pokud se virus projeví, způsobuje závažné zdravotní problémy. Patří sem genitální bradavice a bradavice v krku. Může způsobit rakovinu děložního čípku, rakovinu pohlavních orgánů, hlavy a krku.

Typ HPV, který způsobuje bradavice, se od typů způsobujících rakovinu liší. To znamená, že když máte genitální bradavice, neznamená to, že se u vás objeví také rakovina. Druhy rakovin způsobených HPV na sebe upozorňují až v pozdních fázích. Proto je důležité chodit pravidelně k lékaři na screeningové vyšetření.

Jak se chránit?

Používejte kondomy, praktikujte bezpečný sex a nestřídejte často partnery. Dále je možnost očkování proti některým typům HPV, které způsobují genitální bradavice nebo rakovinu. Také nepodceňujte pravidelné návštěvy gynekologa a screeningových vyšetření, která dokážou odhalit počátek rakoviny děložního hrdla v raných fázích.

Papilomů na kůži se dá zbavit i přírodní cestou pomocí babských rad. Přesto je lepší navštívit dermatologa.

Jak se chráníte před papilomaviry vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články