Tlusté střevo je základ zdravého trávicího traktu. S jeho očistou pomůže voda, případně ovocné smoothies

Tlusté střevo je zásadním orgánem v trávicí soustavě. Je vhodné ho občas pročistit pomocí vody, ale také konzumací správných potravin. Předejdete zácpě a dalším potížím.

tlusté střevo i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zdraví tlustého střeva je velmi důležité. Jeho očista nemusí znamenat výplachy nebo klystýr. Můžete svému tlustému střevu pomoci z pohodlí domova. A předejít tak nepříjemným zažívacím potížím. Nápomocná může být dostatečná hydratace, proplach slanou vodou, ale taky určité druhy potravin. Gastroenteroložka Kelsey Trull, PA-C vysvětluje, že pomoci můžou probiotika, potraviny s vysokým obsahem vlákniny a také džusy nebo smoothies.

Zázračná voda

Čištění tlustého střeva není potřeba provádět každodenně, stačí jednou za čas vyzkoušet alespoň některý z následujících triků. Voda je základ všeho a ani zde to není výjimka. Dostatečná hydratace těla je jedním z předpokladů správného trávení. Doporučuje se pít vlažnou vodu, které může být ještě účinnější. Další možností, které pomůže nejen při zácpě je pití vlažné slané vody. Stačí si rozmíchat 2 lžičky soli, ať už himalájské nebo mořské, ve vlažné vodě a vypít tento nápoj ráno nalačno.

Pomůžou džusy, smoothies a potraviny bohaté na vlákninu

Vláknina je jedna za základních živin, která je nezbytnou složkou potravy. Nejvíce vlákniny se nachází v celých zdravých rostlinných potravinách. Například se jedná o ovoce, zeleninu, ořechy, semena a další. Rostliny totiž obsahují celulózu a vlákna, která pomáhají hromadit přebytečnou hmotu v tlustém střevě a podporují prebiotika. Smoothies a džusy se považují na nápoje vhodné k očistě i půstu. A právě i ony obsahují potřebnou vlákninu a také zadržují vodu, což pomáhá hydrataci.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tlustému střevu odlehčíte i pomocí bylinných čajů a probiotik

Podobně účinné jako vláknina jsou také rezistentní škroby, které se nachází v bramborách, rýži i luštěninách. Tyto potraviny posilují střevní mikroflóru. Dalším důležitým aspektem jsou probiotika, která přináší do střeva správné bakterie. Probiotika se dají užívat i ve formě doplňků, ale jsou také dostupné například v jogurtu, okurkách a jablečném octu. Vhodné jsou též bylinné čaje. Některé byliny, jako je například aloe vera či psyllium, mají projímavé účinky. Jiné, jako česnek či závor, potlačují špatné bakterie.

Doporučení a možné nežádoucí účinky domácího čištění tlustého střeva

Zkoušet domácí očistu tlustého střeva šetrným způsobem je bezpečné. Pokud očistu spojujete s půstem nebo máte vysoký krevní tlak či musíte udržovat nízký příjem sodíku, je dobré se vyhnout slané vodě. Případně to probrat se svým lékařem. Mezi nejpravděpodobnější vedlejší účinky intenzivního čištění tlustého střeva patří nevolnost a zvracení, závrať, dehydratace nebo křeče. Pokud se u vás některý z těchto příznaků objeví, okamžitě očistu zastavte.

Jak pečujete o své tlusté střevo vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články