Játra plní v těle stovky úkolů především souvisejících s metabolismem. Ani jim se nevyhýbají onemocnění. Prvními příznaky může být únava, průjem, slabost i žloutenka.
Životně důležitý orgán, který pomáhá trávit jídlo a přeměňovat ho na energii a tu následně ukládá až doby než bude potřeba. Ani játrům se nevyhýbají různá onemocnění. Může se jednat o hepatitidu, cirhózu, hematochromatózu, rakovinu, ztučnění jater i jejich selhání. Lékař Youssef (Joe) Soliman, MD vysvětluje, že příznaky mohou přicházet pomalu, ale postupně je možné si všimnout průjmu, zmatenosti, únavy, nevolností a později i žlutého zbarvení kůže i očí.
Možné onemocnění jater
Zánět jater neboli hepatitida může způsobit poškození jater, což znesnadňuje, aby játra fungovala správně. Mezi takzvané tukové onemocnění jater se řadí ztučnění jater. Může se jednat o alkoholické nebo nealkoholické ztučnění jater. Problémem může být i autoimunitní hepatitida způsobená imunitním systémem, který útočí na buňky v játrech. Jako příklad geneticky způsobených onemocnění lze uvést hematochromatózu, při kterém tělo ukládá více železa než potřebuje. Játra může postihnout i cirhóza, což je jejich zjizvení.
Jaké jsou rizikové faktory pro onemocnění jater
Mezi rizikové faktory patří práce, při které jste vystaveni krvi a jiným tělní tekutinám. Rizikové je pochopitelně také sdílení jehel, tetování či piercing nesterilními jehlami. Vyšší nebezpečí hrozí lidem trpícím cukrovkou či těm, kteří se léčí s vysokým cholesterolem. Problémová je i nadváha, vystavení se toxinům či sex bez použití ochrany. Předcházet onemocnění jater pomůže i zdravá strava, více fyzické aktivity, omezení alkoholu a vyhýbání se drogám i cigaretám. Je doporučováno pracovat uvážlivě s chemikáliemi, postřiky proti hmyzu i čistícími prostředky.
Projevy upozorňující na onemocnění jater
Příznaky ukazující na onemocnění jater se liší dle konkrétního problému. Může se dokonce stát, že člověk, který nějakým onemocněním jater trpí, nevykazuje žádné příznaky. Ovšem existují určité obecné příznaky, které poukazují na problém s játry. Mezi nejznámější patří nažloutlá barva kůže i očí. Dále se může jednat o zvětšený žaludek, který bude znepříjemňovat ležení či jídlo. Projevit se může také mozkový problém vedoucí ke změnám nálad a spánku.
Selhání jater a jeho příznaky
Selhání jater lze rozdělit na akutní a chronické. Akutní selhání jater se zpravidla děje velice náhle a často je způsobeno předávkováním nebo otravou. Naopak chronické selhání jater přichází velmi pomalu a často nenápadně. Dochází k němu, pokud je významná část jater poškozena, a tudíž játra nemohou fungovat správně. Zpočátku je většina lidi naprosto bez příznaků, ale postupem času se může objevit žloutenka, průjem, únava, slabost, nevolnost či zmatenost. V tomto případě se jedná o závažný stav vyžadující neustálou léčbu.