Dejte sbohem mnoha nemocem: Neexistuje silnější antibiotikum než propolis

Pokud jste si mysleli, že med je tím nejlepším včelím produktem, měli byste svůj názor přehodnotit. Propolis totiž nabízí stejné účinky jako med a ještě pár navíc.

Pohled na pracující včely i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Veškeré včelí produkty oplývají blahodárnými účinky na zdraví. Propolis je asi nejsilnější z nich. Včely jej používají jako stavební materiál, je jím pokrytý v podstatě celý vnitřek úlu, který je díky tomu dobře chráněn před možnými plísněmi, bakteriemi či viry. V lidovém lékařství se používá zejména k léčbě bakteriálních infekcí, osvědčil se však i v případě celé řady dalších zdravotních obtíží.

Propolis osahuje přes 300 prospěšných sloučenin

Propolis zdaleka není jen skvělým včelím stavebním materiálem, vědci v něm doposud identifikovali přes 300 prospěšných sloučenin. Jak vysvětluje nutriční specialistka Jerlyn Jones, MS, jedná se hlavně o flavonoidy, což jsou silné antioxidanty ze skupiny polyfenolů, které bojují proti nemocem, předčasnému stárnutí a poškození buněk.

Propolis obsahuje také vitaminy A, C a E, rozličné aminokyseliny a minerály, jako je například draslík a hořčík. Farmaceutka Alexandra Perez, PharmD. dodává, že díky svému unikátnímu složení má propolis výrazné antibakteriální, antivirové, antiparazitické, protiplísňové a protizánětlivé účinky, což z něj činí velmi univerzální léčivý prostředek.

Propolis je v lidovém léčitelství ostříleným matadorem

O konkrétním využití propolisu v léčbě jsme již na JakZdravě velmi podrobně psali. Propolis však rozhodně není výdobytkem moderní doby. Lidé jej prokazatelně používali k léčbě již od roku 300 př. n. l. Staří Egypťané používali propolis k balzamování, tedy stejným způsobem, jako to dělají samotné včely, když chtějí zabránit rozkladu větších škůdců (například myší) uvnitř úlu.

Ve středověku propolis ztratil na popularitě a jeho používání v běžné medicíně vymizelo, nicméně v lidovém léčitelství se stále hojně využíval k léčbě mnoha neduhů. Někteří lékaři začali znovu používali propolis během druhé světové války k urychlení hojení ran. V současné době je doporučován jako doplňková léčba u zánětů a infekčních onemocnění.

Propolis je neuvěřitelně silné přírodní antibiotikum

Propolis skvěle účinkuje proti bakteriím, ochrání vás tak před útoky bakterií salmonely i stafylokoků. Používá se k léčbě bakteriálních žaludečních vředů, zápalu plic, k léčbě váčků na dásních i zubních kazů (zabraňuje jejich zhoršení a zmírňuje bolest), hnilobu nehtů a jiná onemocnění. Zabraňuje také růstu různých druhů hub a kvasinek.

Včelí produkty zažívají renesanci. Mateří kašička a propolis dovedou zázraky. Pomůžou se záněty i kožními chorobami

Propolis dokáže také udělat divy s vaší imunitou, jak jsme již dříve na JakZdravě informovali. Pomůže vám též s kožními problémy, skvělý je například na akné. Působí preventivně proti běžným respiračním onemocněním, jako je nachlazení či chřipka, snižuje jejich příznaky a zkracuje dobu léčení. Můžete jej použít na afty, onemocnění dásní a drobná poranění, protože dezinfikuje a urychluje hojení.

K čemu dalšímu používáte propolis vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články