První příznaky nebezpečné trombózy. Lidé jim často nevěnují dostatečnou pozornost. Nedělejte stejnou chybu, může vás stát život

Trombóza je srážení krve v cévách, a při její cirkulaci se může vytvořit tzv. tromb, tedy krevní sraženina Ta nejčastěji vzniká v dolních končetinách, kde dochází k tvorbě křečových žil.

trombóza i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud na sobě budete pozorovat příznaky, které by naznačovaly výskyt trombózy, není radno je podceňovat. Trombus se může uvolnit, dostat do velké plicní tepny a ucpat ji, následkem čehož může vzniknout například plicní embolie. Již první malé příznaky mohou vést k problémům se srdcem, snižují celkovou kvalitu života, mohou zanechat spoustu následků, a v některých případech vedou až ke smrti.

Co je příčinou vzniku trombózy

Krevní sraženina je přirozenou reakcí na poškození cév, proto je jednou z příčin vzniku narušení cévní stěny, což se může stát v důsledku zánětu. Častým původem je patologicky zvýšená srážlivost krve, která je spojena s jejím zpomaleným průtokem, nebo naopak snížená srážlivost. V některých případech se může trombóza projevit po zpomalení krevního proudu, například dlouhým pobytem pacienta na lůžku nebo sezením.

iZdroj fotografie: Unsplash.com
Krevní sraženiny mohou putovat napříč oběhem

Některé faktory mohou vznik trombózy ovlivnit, resp. jí zabránit, nebo naopak podpořit. Mezi ně patří například nadváha a s ní spojený nedostatek fyzické aktivity, kouření a vyšší věk, ale svoji roli hraje i pohlaví. Ženy mají statisticky větší předpoklad k onemocnění, za což může zvýšená hladina ženských pohlavní hormonů, například při těhotenství, menopauze nebo při problémech se štítnou žlázou.

Jak rozpoznat příznaky a co obnáší léčba

Mezi první příznaky trombózy patří otoky a bolest nohou, které ale nebývají nijak výrazné. Ty poté může doprovázet i zvýšená tělesná teplota, zimnice, zánět lymfatických uzlin. Někteří lidé pociťují tlak na hrudi a obtíže s polykáním. V místě vzniku trombu je narušen proud krve, proto tekutina uniká cévní stěnou do okolí a vzniká otok. Nad ložiskem kůže zčervená, je teplá a na dotek bolestivá.

iZdroj fotografie: Unsplash.com
Život ohrožující sraženiny se mohou rozředit (rozpustit)

Jestliže se jedná o částečné ucpání cévy, příznaky jsou mírné. V lýtku se při svislé poloze objevuje pocit napětí, který se podobá křeči, stisknutí lýtka je ale bolestivé. Léčba probíhá pomocí používání elastických punčoch nebo obinadel a klidovým režimem v posteli minimálně na sedm dní, postižená končetina by měla být na vyvýšeném místě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články