Když udeří rakovina plic: Příznaky se objevují na obličeji i krku

Rakovinou plic jsou ohroženi hlavně kuřáci. Na pozoru by se měli mít i lidé, kteří se vystavují chemikáliím, prodělali závažné záněty plic nebo se rakovina vyskytla v příbuzenstvu.

Lékař ukazující na obrazovku s rentgenem plic pacientovi i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Rakovina plic neohrožuje pouze kuřáky, ačkoli kouření je jedním z nejvíce rizikových faktorů této nemoci. Její zákeřnost spočívá v tom, že se o ní v počátcích vůbec nedozvíte. První příznaky se objevují až tím, jak nemoc postupuje. To už se ale rakovina rozšiřuje do plic a často také již tvoří metastázy. Přesto existují příznaky, které by vám mohly pomoci odhalit rakovinu plic o něco dříve.

Prvotní příznaky rakoviny plic

Na tyto příznaky, kterých si můžete všimnout už v počátcích onemocnění, upozornil web Zdravě. Jedná se o změnu vzhledu prstů. Jestliže u vás začíná rakovina plic, všimnete si, že se vám změnilo zakřivení prstů nebo došlo ke zvětšení jejich koncových článků. Dalším příznakem bývá otok obličeje nebo krku. Ostatní příznaky už úzce souvisí s rakovinou plic. Jedná se o bolest na hrudi, bolest ramenou, kašel, časté infekce dýchacích cest, ztráta chuti k jídlu, únava a hubnutí.

Kdo by se měl obávat rakoviny plic nejvíce

Jestliže máte v rodině někoho blízkého, kdo onemocněl rakovinou plic, máte vyšší pravděpodobnost, že se u vás nemoc také vyvine. Další ohroženou skupinou jsou lidé vystavující se některým chemikáliím. Riziko se zvyšuje také tehdy, pokud jste si prošli závažným onemocněním plic. A samozřejmě sem patří všem dobře známé vysoké riziko rakoviny plic spojené s kouřením.

Můžete se nechat otestovat

Jak už naše redakce Jak Zdravě psala dříve o prvotních příznacích rakoviny plic , od roku 2022 můžete využít program Ministerstva zdravotnictví ČR k časnému záchytu rakoviny plic, kde najdete i seznam radiologických pracovišť, kde snadno zjistíte, které je vám nejblíže. To je spolehlivý způsob, jak odhalit rakovinu plic v jejích prvopočátcích.

Rentgenový snímek plic iZdroj fotografie: Freepik
Velmi spolehlivou diagnostickou metodou je rentgen hrudníku

Rakovina plic bez kašle? Může být

Ačkoli podle studie z roku 2020 byl kašel mezi prvními příznaky až u téměř třetiny lidí, u které se potvrdila rakovina plic, může tento příznak chybět. Kašel se vůbec nemusí zpočátku u rakoviny plic vyvinout, ovšem v pozdějších stádiích se objevuje téměř vždy. Proto je třeba sledovat i ostatní příznaky a dbát na prevenci. V rámci prevence by vás mohl zaujmout článek, který jsme na Jak Zdravě již publikovali. Jedná se o názor onkologa, jak by se zachoval on, kdyby mu byla diagnostikována rakovina.

Jaké jsou vaše zkušenosti s prvotními příznaky rakoviny plic?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články