Bolest v pánvi, častá potřeba močení a neobvyklé krvácení: Může se jednat o rakovinu děložního čípku

Co se týče ženského ústrojí, mělo by platit pravidlo, že cokoli se vám nezdá, poraďte se s gynekologem. Nemusí jít o nic vážného, ale vždy je lepší řešit problémy včas.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rakovina děložního čípku patří mezi velké strašáky žen. Toto onemocnění, když se neléčí včas, může být i smrtelné. Příznaky nemusí být hned patrné, proto je důležité chodit na preventivní vyšetření ke svému gynekologovi, který v rámci prohlídky provádí stěr z děložního čípku. To je spolehlivý způsob, jak odhalit rakovinu včas.

Příznaky neberte na lehkou váhu

Ačkoli některé z příznaků rakoviny děložního čípku se dají snadno bagatelizovat, nedělejte to. Mnohem lepší je domluvit si vyšetření s lékařem a sdělit mu svůj problém. Ve finále nemusí jít o rakovinu, příznak může odhalit jiný problém. Když přijdete včas, ať už lékař odhalí cokoli, léčba bude s největší pravděpodobností úspěšná.

Močení, krvácení a bolesti

Jakékoli změny v močení by vás měly varovat, že je něco špatně, ať už je to tlak v oblasti močového měchýře nebo bolest při močení. Pokud vás trápí bolesti či nepohodlí v malé pánvi, je na místě nechat se vyšetřit odborníkem. Totéž platí, pokud se vyskytne krvácení mimo periodu.

Bradavice

Genitální bradavice mohou být způsobeny HPV virem (lidský papilomavirus), který způsobuje rakovinu děložního čípku. Podle webu Healthline by jakékoli změny na genitálu měl vidět a léčit odborník. V těchto případech prostě musí jít stud stranou.

Žena držící si ruce v klíně trpící patrně genitálními bradavicemi iZdroj fotografie: Freepik
Genitální bradavice nejsou nic příjemného. Stud odhoďte, návštěva lékaře je nevyhnutelná.

Anémie

Jestliže děložní čípek prodělává rakovinné změny, může se objevit anémie (chudokrevnost). Tu poznáte podle únavy, na kterou nepomáhá ani spánek, a pocit bušení srdce při mírné námaze. Více o anémii psala naše redakce již dříve.

Bolesti od zad po kotníky

Zánět na děložním čípku má vliv na ledviny. Bolest se přenáší na ně, z nich vystřeluje do zad, do pasu a někdy dokonce až do kotníků. Nemusí však jít o dělohu, může se jednat i o rakovinu ledvin, jak jsme na JakZdravě již psali.

Hubnutí bez příčiny

Jako u většiny rakovin patří mezi příznaky rakoviny děložního čípku také hubnutí bez zjevné příčiny. Ztráta chuti k jídlu a ubývání na váze velmi často ukazují na vývoj nádoru v těle.

Rakovina dělohy: Prvotní příznaky mohou splynout s obvyklými „ženskými problémy“ a 2. typ se šíří i mimo orgán

Jak snížit riziko vzniku rakoviny děložního čípku?

Podle webu MedicalNewsToday existuje několik doporučení, které snižují riziko, že se právě u vás vyvine rakovina děložního čípku. Vyhýbejte se kouření, ať už aktivnímu nebo pasivnímu, neměňte často sexuální partnery a při pohlavním styku vždy používejte ochranu. Dbejte na výživu a dostatek vitamínů a udržujte svůj imunitní systém silný. A samozřejmě nepodceňte pravidelné screeningové testy v rámci prevence.

Jaké jsou vaše zkušenosti s rakovinou děložního čípku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články