Rakovina ledvin: Projevuje se krví v moči a bolestmi spodní části zad

Ledviny mají v těle svou nezanedbatelnou funkci. I když tělo dokáže fungovat jen s jednou ledvinou, často postižení jedné rakovinou ovlivní její funkci natolik, že nastane problém.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rakovina ledvin patří podle webu Healthline mezi deset nejčastějších rakovin. Zejména se objevují u lidí starších 60 let a v drtivé většině případů bývá odhalena náhodně během kontrolních zobrazovacích vyšetření. Že trpíte rakovinou ledvin, poznáte podle příznaků, které se odvíjí od narušené funkce ledvin.

Příznaky rakoviny ledvin

Ledviny mají za úkol filtrovat toxiny z krve, tvořit moč a odvádět je tak z těla ven. Zároveň udržují správný krevní tlak a jsou důležité pro tvorbu červených krvinek. Rozrůstající se nádor často tyto funkce naruší. S jeho růstem se příznaky stávají patrnými, proto se často rakovina ledvin neodhalí v raném stádiu. Web NHS doporučuje neprodleně navštívit lékaře, pokud se u vás vyskytnou následující příznaky.

Krev v moči

Mezi nejčastější příznak rakoviny ledvin je přítomnost krve v moči. Podle množství krve může vaše moč změnit barvu na růžovou, hnědou až výrazně červenou. Někdy její množství není možné okem odhalit a je nutné udělat test. Krev v moči může mít ale řadu dalších důvodů. Objevuje se při infekci močového měchýře nebo ledvin, při ledvinových kamenech, poranění ledvin a přítomnosti cyst. Přítomnost krve v moči by vás měla zavést bez zbytečného odkládání k lékaři.

Bolest zad v bedrech

Tento příznak se objevuje až v pozdější fázi. Může se projevit jako tupá bolest pod zadní částí žeber nebo na jednom boku, ale také jako ostrá bodavá bolest ve stejném místě. Někteří pacienti popisují spíše než bolest tlak a bolest na jedné straně zad. Kruté bolesti můžete pociťovat také při ledvinových kamenech, jak se můžete dozvědět ze staršího článku na tomto webu.

Záda muže se zvýrazněním bolesti v zádech iZdroj fotografie: Freepik
Ledviny bolí v dolní části zad okolo bederní páteře

Hrudka na ledvinách

Někdy se může stát, že objevíte tvrdý hrbolek pod kůží. Může se jednat o příznak rakoviny ledvin, ale pravděpodobně bude příčina jinde. Bulku z ledvin je obtížné nahmatat, ledviny jsou uloženy hluboko v břišní dutině. Objevit ji mohou pouze lékaři za pomoci zobrazovacích metod.

Anémie

Anémie neboli chudokrevnost znamená, že máte málo červených krvinek. Tento stav může nastat i v případě rakoviny ledvin, kdy je narušen proces erytropoézy (tvorby červených krvinek). Anémii poznáte podle bledosti kůže a sliznic, únavy, dušnosti a nevolnosti.

7 nebezpečných návyků, které pomalu, ale jistě likvidují ledviny. Pozor na pitný režim a dlouhé sezení

Únava

Únava patří mezi nespecifické příznaky všech druhů rakovin i při jejich léčbě. Jak upozorňuje i web MayoClinic, tato únava je typická tím, že trvá a narušuje běžné denní aktivity. S postupem rakoviny se zhoršuje. Mezi příznaky zahrnující všechny typy rakovin patří také ztráta chuti k jídlu a výrazné hubnutí bez zjevné příčiny.

Otoky nohou

Při poškození funkce ledvin dochází k zadržování tekutin v těle. Ledviny nejsou schopné odvést tekutinu ven z těla, protože jim nádor brání v práci. Tato tekutina se projevuje otoky, které jsou nejvýraznější kolem nohou, kotníků a rukou. Tento příznak se objevuje vždy, když s vašimi ledvinami není něco v pořádku, jak naše redakce JakZdravě již upozornila dříve.

Jaké jsou vaše zkušenosti s rakovinou ledvin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články