Zácpa, průjem, křeče a bolesti břicha: Může jít o rakovinu tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva může připomínat běžné zažívací potíže. Nenechte se zmást, a pokud obtíže neustupují, odložte stud stranou a běžte co nejdříve k lékaři.

i tlusté střevo potřebuje očistu i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zácpa, průjem, křeče nebo bolesti břicha patří mezi běžné zažívací potíže, které mohou být způsobeny různými faktory. Od špatných stravovacích návyků, stresu či infekcí po změny ve struktuře tlustého střeva. Přesto, že většinou tyto příznaky neznamenají nic vážného, pokud trvají déle, než je obvyklé, měli byste se poradit s lékařem. Jak totiž varuje lékařka Alana Biggers, M.D, tyto příznaky mohou v některých případech naznačovat vážnější onemocnění, jako je rakovina tlustého střeva.

Rakovina tlustého střeva: Příznaky

Jak jsme již na JakZdravě několikrát zmiňovali, příznaky rakoviny tlustého střeva nejsou zpočátku nijak alarmující. Většina lidí je bohužel snadno zamění za běžné zažívací potíže. Může vás trápit například:

  • Zácpa nebo průjem: Dlouhodobá zácpa či průjem nebo střídání zácpy a průjmu, které trvá déle než několik týdnů, může být známkou problému ve střevech.
  • Křeče a bolesti břicha: Křeče nebo tupá bolest v břiše, zejména pokud jsou dlouhodobé nebo se zhoršují, byste rozhodně měli konzultovat s lékařem.
  • Neobvyklá stolice: Přítomnost krve ve stolici, změny ve struktuře stolice nebo její barvě mohou být taktéž známkou potenciálních problémů ve střevě.
  • Úbytek hmotnosti: Neúmyslný úbytek hmotnosti, zejména pokud není spojen s žádnou změnou stravovacích návyků či fyzické aktivity, může být známkou hned několika zdravotních problémů. A to i těch velmi vážných, jako je právě rakovina tlustého střeva.
nechtěné hubnutí iZdroj fotografie: freepik.com
Nevysvětlitelné hubnutí obvykle indikuje závažný zdravotní problém

Vznik rakoviny tlustého střeva můžete do jisté míry ovlivnit

Na vznik rakoviny tlustého střeva, stejně jako rakovinu konečníku, kterou jsme již na JakZdravě také zmiňovali, má vliv mnoho faktorů. Roli hraje genetika, současná či minulá onemocnění i životní styl. Lékaři z CentreForHealthProtection upřesňují, že mezi hlavní rizikové faktory kolorektálního karcinomu patří:

Barva stolice je odrazem zdraví. Jaký odstín má zdravý člověk a kdy navštívit lékaře?

  • strava s vysokým obsahem živočišných tuků a nízkým obsahem vlákniny (ovoce a zeleniny)
  • nedostatek pohybu
  • výskyt rakoviny tlustého střeva v rodině nebo dědičné onemocnění tlustého střeva
  • dlouhodobý zánět tlustého střeva, tzv. ulcerózní kolitida.
  • výskyt polypů tlustého střeva (i v minulosti)

Jak jste zákeřnou rakovinu odhalili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články