Rakovina vaječníků a vše, co by o ní ženy měly vědět. Ve 4., posledním, stádiu už je rozlezlá úplně všude

Rakovina vaječníků probíhá zpočátku bezpříznakově, proto bývá často objevena až v pozdějším stádiu. Nejvíce ohrožuje starší ženy, polovina případů se týká žen nad 63 let.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vaječníky jsou ženské pohlavní žlázy umístěné v pánvi po obou stranách dělohy. Jde o orgány velikosti švestky, které jsou zodpovědné za ženskou hormonální rovnováhu tím, že produkují estrogen a progesteron. Rakovina vaječníků může začínat v zárodečných, stromálních nebo epiteliálních buňkách vaječníku. A jak dodává odbornice na medicínskou statistiku Christina Chun, asi v 50 % případů postihuje ženy po 63 roku věku.

Kdo je ohrožen rakovinou vaječníků

Rakovina vaječníků je převážně onemocněním žen starších 50 let a její výskyt se postupně zvyšuje s věkem. Ve vzácných případech se však může objevit i u mladých dospělých, a v některých případech dokonce ještě před pubertou. Nádor má vnitřní i vnější rizikové faktory, přičemž nejdůležitějším rizikovým faktorem je věk. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rizikové faktory

Co se týče dědičnosti, defektní geny jsou zjištěny v 5-10 % případů. Přestože se jedná o gynekologický nádor, vadný gen může pocházet jak od matky, tak od otce, proto je důležité zmapovat veškerou rodinnou anamnézu. Varovným signálem je výskyt rakoviny vaječníků, prsu, tlustého střeva nebo dělohy v rodině před 40. rokem věku – v těchto případech je pravidelné vyšetřování opodstatněné i po 25. roce věku, kdy se neobjevují žádné příznaky.

Mezi vnitřní rizikové faktory patří také nedostatečná hormonální rovnováha. Jakékoli mikrotrauma postihující vaječníky riziko zvyšuje, takže například ženy, které pravidelně menstruují delší dobu, než je průměr, jsou vystaveny vyššímu riziku, a v některých publikacích se jako nepřímý faktor uvádí také obezita, zatímco porod je údajným ochranným faktorem.

Příznaky rakoviny vaječníků

Onemocnění je v raných stadiích zcela asymptomatické. Klinické příznaky mohou zahrnovat nadýmání břicha bez přibývání na váze, střevní a močové potíže, bolesti v podbřišku a v dolní části zad a méně často krvácení z dělohy, ale tyto příznaky již svědčí o pokročilejším stadiu, pokud jsou způsobeny nádorem.

Diagnostika rakoviny vaječníků

V raných fázích lze rakovinu identifikovat pouze pomocí zobrazovacích metod nebo laboratorních krevních testů. Vzhledem k nedostatku příznaků a screeningových testů je však rakovina vaječníků zřídkakdy odhalena v raném stadiu. Pokud se již objevil zjistitelný nádor, může jej lékař snadno nahmatat.

Pro stanovení přesné diagnózy je nutné odebrat vzorky z několika oblastí nádoru a provést další vyšetření k vyloučení nebo určení metastáz, z nichž nejzřetelnější jsou vyšetření lymfatických uzlin, ultrazvuk, CT a magnetická rezonance. Součástí vyšetření může být i chirurgický zákrok: otevření dutiny břišní za účelem kontroly rozsahu a šíření nádoru.

iZdroj fotografie: Freepik

Nezhoubné nádory vaječníků

Dobrou zprávou je, že většina nádorů vaječníků je nezhoubná. Cysty mají strukturu a vlastnosti nádorů, ale nejsou to nádory. Přibližně polovina nezhoubných nádorů vzniká v povrchovém epitelu, například cystadenom. Více než 90 % nádorů, které vycházejí ze zárodečných buněk, je rovněž nezhoubných, přičemž nádory ze zárodečných buněk se častěji vyskytují v dětství a u mladých lidí do 20 let.

Stádia rakoviny vaječníků

Klasifikace rakoviny vaječníků zahrnuje 4 stadia.

  • Stádium I: nádory pouze ve vaječnících (jednom nebo obou)
  • Stádium II: nádor se kromě vaječníku rozšířil i do pánve
  • Stádium III: nádor se kromě vaječníku rozšířil i do jiných částí dutiny břišní
  • Stádium IV: nádor metastázoval nejen ve vaječnících, ale i ve vzdálených orgánech.

Léčba rakoviny vaječníků

Léčba rakoviny vaječníků je založena na chirurgickém zákroku. Nádor se odstraní, obvykle spolu s dělohou, vejcovody a vaječníky. Odstranění dělohy je odůvodněno relativně vysokým výskytem metastáz přes lymfatické cesty a vyšším než průměrným výskytem karcinomu po vyléčení rakoviny vaječníků. Rozhodnutí se však přijímá po diskusi s pacientkou, kdy se posoudí rizika konkrétního případu a v případě operace v mladším věku také záměr a možnost mít děti.

Doplňková léčba

Jako doplněk chirurgického zákroku se používá radioterapie, ale v poslední době se prosazuje spíše chemoterapie a jsou k dispozici také novější onkologické léky. Operace, chemoterapie a novější onkologická léčba mají své opodstatnění i v případě pozdních stadií rakoviny vaječníků. I když není možné odstranit veškerou nádorovou tkáň kvůli metastázám, operace může snížit zátěž organismu a prodloužit očekávanou délku života.

Pokud se u někoho, koho znáte, rakovina vaječníků objevila, jaké byly příznaky?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Dámské boty, které budou v roce 2023 nejmódnější
Události247
Události247
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě
VědaŽivě
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
adbz
adbz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti