Osm druhů kousnutí hmyzem, které musíte umět rozpoznat. Znalost vám pomůže zmírnit svědění a podchytit infekci včas

Dříve, než vyrazíte na procházku do přírody, zopakujte si příznaky pobodání hmyzem. Komáří štípance jsou svědivé a ty mravenčí téměř necítíte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hmyzí štípance a kousance dokáží potrápit děti i dospělé, a to zejména v letních měsících, kdy aktivita většiny hmyzu dosahuje svého maxima. Vysoký podíl hmyzích bodnutí je zdravými lidmi vcelku dobře snášen, avšak v případě rizikových jedinců – alergiků a malých dětí – může vyvolat i život ohrožující stav. Doktorka Cameron White, M.D., MPH proto doporučuje, aby si každý zopakoval reakce, které jed jednotlivých hmyzích druhů vyvolává.

Nepříjemné komáří štípnutí

Hmyzem, který na člověka útočí vůbec nejčastěji, jsou komáři. Jejich aktivita stoupá s každým teplým dnem a vrcholí v průběhu července. Nejvíce jste ohroženi štípnutím v ranních a večerních hodinách – přes den je aktivita komárů minimální. Štípanec je zpravidla malý, kulatý a svědivý. V případě, že se začne zvětšovat, nabývat nepravidelného tvaru a rudnout, jste pravděpodobně alergičtí. V takovém případě je vhodné místo sledovat a otok mírnit obklady z cibule, aloe vera či medu.

Vosí a včelí bodnutí

Poměrně běžnými jsou i včelí a vosí bodnutí. Místo vpichu zpravidla okamžitě opuchne a nabyde nepravidelného tvaru. Jeho bolestivost je zpravidla individuální. Pro mírnění účinků jedu je dobré na postižené místo přiložit obklad z cibule nebo s jablečným octem. Jestliže jste na tato bodnutí alergičtí, nebo pokud hmyz štípl malé dítě, je důležité, abyste štípanec alespoň hodinu sledovali – v případě, že by se začal zvětšovat nebo výrazně více bolel, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

iZdroj fotografie: Chris Booth / Creative Commons / CC BY-SA

Snadno rozpoznatelné kousance štěnic

Objeví-li se ve vaší domácnosti štěnice, neexistuje jiná cesta, jak se jich zbavit, než deratizace. Tito drobní parazité jsou aktivní zejména v noci a způsobují svým hostitelům značné nepohodlí. Jejich štípance jsou velmi svědivé, avšak rovněž dobře rozpoznatelné – vypadají jako červené pupínky, které jsou umístěné v řadě za sebou nebo ve tvaru trojúhelníku. Ve svém středu mají tmavě červenou skvrnu (štěnice kus tkáně vykousne) a hojí se jen velmi pomalu. Ke zmírnění svědění pupínky můžete pomazat speciální mastí.

Bleší kousnutí extrémně svědí

Jedním z nejméně vítaných hmyzích návštěvníků jsou také blechy. Ty se do domácností šíří nejčastěji v kožíšcích domácích mazlíčků. Jestliže si jich všimnete nebo se váš pes/kočka často drbe, na nic nečekejte a jednejte. Blechy velmi rychle nakladou vajíčka, z nichž se mohou vylíhnout noví jedinci i po 8 týdnech – zbavit se jich tedy není tak jednoduché. Bleší kousnutí vypadá jako červený pupínek a je extrémně svědivé. Často se objevuje více kousanců vedle sebe. Důležité je pupínky neškrábat, abyste předešli zavlečení infekce.  

Mravenčí kousnutí po chvíli zmizí

Mravenčí kousnutí bolí, respektive svědí, jen krátce. Vizuálně vypadá jako červený pupínek s lehce zarudlým okolím – asi tak, jako když se požaháte o kopřivu. Zpravidla po několika minutách samo zmizí, avšak některé druhy mravenců (např. ohniví mravenci rodu Solenopsis) u vás mohou svým kousnutím vyvolat kopřivku nebo jejich kousance silně svědí a vypadají jako červené pupínky s bílou špičkou – puchýřem.

iZdroj fotografie: Brett Spangler / Creative Commons / CC BY-SA

Dvě tečky značí pavoučí kousnutí

Ačkoliv je pavoučí kousnutí spíše vzácné, i s ním se můžete během letních měsíců setkat. I přesto, že většina pavouků není jedovatá, je dobré jejich kousancům věnovat trochu pozornosti. Na postiženém místě, které může svědit, snadno rozpoznáte dvě červené tečky. V případě, že by vás kousl křižák pruhovaný nebo zápřednice jedovatá (jedovaté druhy pavouků žijící v Česku), kousance sledujte, zdali neotékají. Příznaky by měly ustoupit zpravidla po 24 hodinách.

Ránu po klíštěti bedlivě sledujte

Kousnutí klíštětem bezpečně pozná každý z vás – parazita se totiž musíte sami zbavit. Je-li klíště zakousnuté, rána může být svědivá nebo bolestivá. Po vyndání hmyzu je místo zpravidla pouze lehce červené, v ojedinělých případech se může objevit otok. Jestliže se během několika (4) týdnů objeví v místě kousance flek s jasnými červenými okraji a bílým středem, okamžitě navštivte lékaře. Klíště vás pravděpodobně nakazilo lymeskou boreliózou.

S jakými štípanci / kousanci jste se již osobně setkali?

Zdroj: Helathline

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články