Potíte se v noci? Možná vás důvod překvapí | JakZdravě.cz

Faktory způsobující noční pocení: Jak jim předejít a kdy je nutné vyhledat lékaře?

Pro noční pocení je jistě mnoho důvodů, ale řekli jste někdy sami sobě, že to možná vypovídá i něco o vašem zdraví?

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Noční pocení určitě prožívá mnoho z nás, pro většinu to nic neznamená a nemusí se ničeho obávat, ale pro některé lidi je noční pocení varovným signálem, že se jim jejich tělo snaží naznačit nějaké zdravotní komplikace. Mohou v tom být některé léky nebo menopauza u žen, těžko říct, každopádně se tím zkuste více zabývat. Zabývá se tím totiž i lékařská poradkyně Debra Sullivan.
Je mnoho faktorů, které noční pocení ovlivňují

Mnoho lidí se ve spánku potí, ale existuje mnoho závažných příčin, které to způsobují. Například různé nemoci, jako je chřipka – při vysoké horečce se tomu dá těžko zabránit. Potom jsou tady ale mnohem závažnější nemoci, jako infekce, rakovina, úzkosti, hypertyreóza, při které štítná žláza produkuje více hormonů, než je zvykem. A nakonec hypoglykémie, ta vzniká při nedostatku cukru v krvi.

Kofein, Kávová zrna
iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY SA

Ve většině případů nočního pocení hrají roli hlavně léky, které pocení spouštějí. Mezi takové spadají hlavně antidepresiva a léky, které udržují v normě hormony. Můžou to být ale i jiné faktory, jako je třeba kofein nebo alkohol, proto se nedoporučují pít tyto nápoje před spaním. Existují i horší faktory, jako jsou narkotika a tabákové výrobky, ale těm se zkuste obloukem vyhnout.

Zkuste vyhledat lékařskou pomoc

Chcete se přestat potit ve spánku? Zkuste zajít za svým praktickým lékařem a pokuste se s ním najít příčinu. On následně rozhodne následující kroky pro léčbu. Mezi takové příčiny může patřit menopauza, takže dámy, pokud je vám mezi 40. a 50. rokem, jste ve svých nejlepších letech a máte návaly horka, zkuste se zaměřit i na to. Dále svou roli mohou hrát infekce, které snadno vyřeší antibiotika nebo antivirotika.

Noční pocení
iZdroj fotografie: Uživatel Minghong / Creative Commons / CC BY SA

Mezi nejhorší příčiny patří rakovina, která se řeší chemoterapií a léky nebo chirurgickým zákrokem. Dále úzkosti, pokud trpíte úzkostmi, doporučuje se terapie nebo antidepresiva. Může být problém i v lécích, které užíváte, když vám lékař předepíše jiné na vyzkoušení, budete přesně vědět, kde byl problém. A nakonec alkohol a drogy, pro takové případy už existuje jen vysazení nebo terapie a odvykací kúra. Ale pomoci také může jednoduchý způsob, a to větrání před spaním nebo nošení lehčího nočního úboru.

Ptáte se, jak se tomu dá předejít? Snadno

Pokud takovému pocení chcete předejít, zkuste se zaměřit i na váš jídelníček a životní styl. Ale hlavně omezte konzumaci alkoholu a kofeinu, užívání drog a kouření cigaret, zkuste si udržet váhu, kterou byste měli mít, a pokud zrovna procházíte menopauzou, vyhněte se především kořeněným jídlům, ty zhoršují příznaky. Můžete také zvážit koupi chladící matrace nebo si na noc vypněte topení a hodně větrejte místnost.

Klidný spánek
iZdroj fotografie: Uživatel Susivinh / Creative Commons / CC BY

Pokud však pocení nepřestane ani po těchto tipech a máte pocit, že je problém mnohem závažnější, neváhejte kontaktovat svého lékaře, třeba se zbavíte i mnoha zdravotních komplikací. Takže doufáme, že se vám teď bude spát lépe.

A jak se v noci spí vám?

Zdroj: Healthline, Vyspise

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů