Problémy se spánkem, dušnost a zmatenost: I tak se projevuje selhání ledvin

Příznaky selhání ledvin nemusí být hned alarmující, můžete trpět například zmateností či poruchami spánku. Rozhodně se je však nevyplatí podceňovat.

ledvinové kameny i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Selhání ledvin je závažný stav, který je potřeba co nejdříve řešit. Akutní selhání ledvin, stejně jako to chronické, vás totiž může rychle ohrozit na životě. Jak vysvětlují lékaři z MayoClinic, selhání ledvin se může projevovat mnoha různými příznaky, včetně problémů se spánkem, dušnosti a zmateností. Tyto symptomy jsou obvykle důsledkem hromadění toxických látek, nerovnováhy elektrolytů (sodíku a draslíku), anémie a dalších zdravotních problémů spojených s dysfunkcí ledvin. Je důležité je včas rozpoznat a řešit.

Nejde jen o otoky a změny v moči

Jak jsme již na JakZdravě několikrát zmiňovali, onemocnění či dokonce selhání ledvin se neprojevuje pouze bolestí, změnami v močení či otoky, ale také únavou, nevolností, zvracením a dalšími příznaky, které si lidé často hned s ledvinami nespojí. Lékařka Megan Soliman, MD upozorňuje, že se mohou objevit také:

Problémy se spánkem

Problémy se spánkem jsou poměrně častým příznakem nefungujících ledvin. Může se jednat o nespavost, časté probouzení během noci nebo syndrom neklidných nohou. Tyto problémy jsou často způsobeny hromaděním toxinů, které ovlivňují nervový systém, nebo například anémií.

nespavost a selhání ledvin iZdroj fotografie: Depositphotos
I problémy se spánkem mohou poukazovat na selhání ledvin

Dušnost

Dušnost, nebo obtíže s dýcháním, jsou obvyklým symptomem závažných zdravotních komplikací, včetně onemocnění srdce, jak jsme ostatně již na JakZdravě popisovali. Jsou také častým příznakem vážného onemocnění či selhání ledvin. Stojí za nimi obvykle buď překyselení organismu (metabolická acidóza), otoky, které ovlivňují plíce nebo opět anémie.

Zmatenost

Zmatenost a další duševní obtíže mohou také poukazovat na selhání ledvin. Objevují se i u již léčených pacientů v důsledku medikace.

Dlouhodobá zácpa zabíjí ledviny. Rozpohybujte střeva stlačením akupresurního bodu a vhodnou potravou

Pokud si všimnete výše zmíněných příznaků a máte podezření na dysfunkci ledvin, okamžitě vyhledejte lékaře. Bez léčby můžete sice několik dní nebo dokonce týdnů přežít, ale lékaři z ClevelandClinic varují, že bez řádné léčby, dialýzy nebo transplantace ledvin je selhání ledvin vždy smrtelné. 

Jak jste selhání ledvin rozpoznali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články