Sirup z bobkového listu: Pročistí dýchacích cesty a pomůže i proti angíně

Bobkový list se v lidovém a přírodním léčitelství používá od nepaměti. Využijte i vy jeho sílu k prevenci a léčbě nejen respiračních onemocnění.

sirup z bobkového listu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Bobkový list je standardní přísadou do mnoha běžných pokrmů. V kuchyni jej má tedy prakticky každý. Kromě vaření jej však můžete použít i jako léčivou složku do sirupu či čaje, který vám pomůže od nachlazení, chřipky, angíny i zažívacích obtíží. Další přínosné vlastnosti bobkového listu jsou stále předmětem vědeckého výzkumu.

Zdravotní výhody bobkového listu potvrdily i četné vědecké studie

V historii se bobkový list používal při mnoha různých zdravotních obtížích. Nechyběl tak v arsenálu žádného mastičkáře či lidového léčitele. Při domácí léčbě se stále hojně využívá a jeho přínosy potvrdily i vědecké studie. Některé studie například naznačují, že bobkový list může pomoci potlačit růst buněk rakoviny prsu a tlustého střeva. V tomto ohledu však chybí klinické studie, které je ještě potřeba provést.

Protože bobkový list obsahuje polyfenoly, což jsou silné antioxidanty, zabývali se vědci i jeho vlivem na léčbu diabetu 2.typu. Z provedených studií vyplynulo, že každodenní užívání bobkového listu pomáhá pomoci snížit a regulovat hladinu glukózy a cholesterolu u lidí s cukrovkou.

Dále se zatím podařilo předběžně potvrdit, že:

 • Bobkový list má schopnost snižovat zánět v oblasti ran a napomáhat jejich hojení.
 • Extrakt z bobkového listu pomáhá předcházet vzniku ledvinových kamenů.
 • Zmírňuje žaludeční obtíže.
 • Pomáhá při virových nákazách.
 • Napomáhá tvorbě paměti a zlepšuje kognitivní deficity.
iZdroj fotografie: Unsplash

Sirup a čaj z bobkových listů k pročištění dýchacích cest

Sirup na bolest v krku a pročištění plic je první věc, kterou můžete v případě virové epidemie pro své zdraví udělat. Je vhodný zejména pro udržení zdraví dýchacích cest. Mimořádně léčivou bylinou při nachlazení a zánětech dýchacích cest je právě bobkový list.

Bobkový list je při dýchacích potížích nepostradatelný, protože má antiseptické účinky. Je velmi bohatý na vitaminy a minerální látky a obsahuje dokonce selen, který je považován za vynikající preventivní složku i při těch nejzávažnějších onemocněních. Může se používat jako čaj nebo sirup k čištění plic, zejména u kuřáků, k léčbě bronchitidy a bolestí v krku.

Příprava čaje

Na přípravu čaje z bobkového listu budete potřebovat:

 • 3-4 bobkové listy
 • 300 ml vody
 • 1 čajovou lžičku medu
 • trochu propolisu
 • 1 plátek citronu

Tři až čtyři bobkové listy nakrájejte nadrobno, namočte je do 300 ml vody a vařte 10 minut, dokud se neodpaří třetina vody. Čaj nechte 10 minut odstát, sceďte a pijte 2-3krát denně. Pro zlepšení chuti přidejte lžičku medu, trochu propolisu a plátek citronu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Příprava sirupu

Pro zlepšení léčebného procesu můžete také připravit sirup z bobkového listu a piva. Na jeho přípravu budete potřebovat:

 • 100 g cukru
 • 500 ml piva
 • 10 velkých bobkových listů

Cukr zkaramelizujte, zalijte pivem a přidejte 10 velkých nadrobno nakrájených bobkových listů. Použijte hlubší nádobu, protože pivo pění a může přetékat. Vařte 15 minut na mírném ohni. Po vychladnutí na pokojovou teplotu přidejte citron podle chuti, propolis a med. Vychlazený sirup přeceďte a uložte ve skleněné láhvi do chladničky. Konzumujte až 2 polévkové lžíce 2-3krát denně.

Sirup s pivem není vhodný pro děti, ale pokud místo něj použijete vodu (místo piva stačí přidat 600 ml vody), můžete ho dětem bez obav podávat, protože obsahuje mnoho vitaminů a minerálů. Má také uklidňující účinek při žaludečních potížích. Mimo tyto výhody má bobkový list další množství přínosů, které můžete jednoduše využít ke svému prospěchu.

Jaké další recepty na domácí léky s bobkovým listem používáte vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články