Pít, nebo nepít sklenici vody ráno nalačno? Záleží na jednom klíčovém faktoru, uvedla odbornice

Aby tělo správně fungovala a vy se cítili v naprosto v pohodě, je nutné dodržovat správný pitný režim. Sklenice vody po ránu a kdykoliv máte žízeň vám jistě pomůže.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Voda je pro lidské tělo velmi důležitá, uvádí Ariane Lang, BSc, MBA. Tělo si samo nedokáže vyprodukovat tolik tekutin, aby bylo schopné správně fungovat. Je tedy nutné jí doplňovat příjmem správných potravin a nápojů. Na vodě jsou závislé všechny tkáně a orgány v těle. Dbejte na to, aby vaše tělo přijímalo dostatek tekutin a kdykoli pocítíte žízeň, tak se ihned napijte, nejlépe čisté vody.

Voda je důležitá pro správné fungování organismu

Voda je důležitá pro přenos všech potřebných živin do těla. Ředí krev a tak krevní oběh přenáší živiny do buněk a také z nich odstraňuje všechny škodlivé látky. Plní svou funkci také při správné termoregulaci těla. Eliminuje velké tepelné změny a reguluje teplotu v těle. Také má za úkol pomáhat orgánům při tvorbě důležitých tekutin, jak jsou sliny, žaludeční šťávy nebo moč, která z těla odstraňuje všechny toxické látky.


iZdroj fotografie: Pexels

Voda chrání všechny vaše orgány a tkáně a udržuje správný tvar buněk. Pokud během dne nebudete dodržovat správný pitný režim, může dojít k dehydrataci, která je pro vaše tělo velmi nebezpečná. Tělo během dne samo vylučuje velké množství tekutin a proto je nutné je pravidelně doplňovat.

Pití vody hned jak ráno vstanete

Na tomto tvrzení je částečně něco správně. Mnoho lidí se domnívá, že je po spánku tělo dehydrované a proto je nutné ráno po probuzení tekutiny doplnit. Dle vzorků z moči je sice moč po ráno koncentrovanější, ale není to známka dehydratace. Když je vaše tělo dehydrované máte pocit žízně a to je pro vás signál, že se máte napít a tekutiny doplnit, uvedla Ariane Lang, BSc, MBA. Je ale důležité se vyhnout slazeným nápojům, které pro tělo nejsou zdravé.

Sklenice vody před snídaní

Příjem tekutin před jídlem může pomoc snížit denní příjem kalorií a zasytí vás. Sklenice vody před snídaní může snížit příjem kalorií až o 13 %. Studie ale dokázaly, že schopnost vody snížit příjem byl prokázán pouze u starších osob. I když voda mladší osoby nezasytí, tělo bude správně hydratované.


iZdroj fotografie: Pexels

Pití vody po ránu redukuje hmotnost

Toto tvrzení se zakládá na termoregulačním účinku, kdy tělo potřebuje vyvinout dostatek energie k tomu, aby vodu v trávícím traktu ohřálo a tím způsobí rychlejší hubnutí. Studie prokázaly, že voda dokáže zrychlit metabolismus o 24–30 % u dospělých lidí, které trvá přibližně 60minut. Žádná ze studí ale nenasvědčuje tomu, že by se tento účinek vázal k pití vody pouze po ránu.

Pití vody zlepšuje duševní pohodu

Dehydratace úzce souvisí s vaším duševním stavem. Pokud jste tedy dehydrovaní je pro vás těžší si cokoliv zapamatovat, vykonávat některé úkoly, nebo se soustředit. Nedostatek tekutin může ovlivnit i bdělost a krátkodobou paměť. Voda je tedy důležitá i pro správné fungován mozku.


iZdroj fotografie: Pexels

Pití vody pomáhá odstraňovat toxiny

Toto tvrzení je pravdivé, ledviny potřebují vodu proto, aby byli schopny odstranit všechny toxické látky z těla. Schopnost zbavit se ledvin těchto látek není ale závislá na množství vody, ale na množství toxinů. Existují i tvrzení, že dostatek vody v těle zlepšuje zdraví vaší pokožky a minimalizuje akné a suchou kůži.

Sklenice vody ráno nastartuje metabolismus

Vědci dokázali, že pití vody po ránu zvýšilo počet spálených kalorií o 5 %. Jiné studie ale tvrdí, že pro správné fungování je nutné pít vodu o 15°C, kterou tělo zahřeje na tělesnou teplotu. Nezávisle na teplotě vody je opravdu důležitá pro správné fungování metabolismu.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 332 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
30 let vdaná žena, která má 2 děti, narazila v obchodě na svou první lásku. Překvapivá reakce muže ji dostala do svízelné situace
Události247
Nový premiér Petr Fiala má jasno: Demokraté by měli mít jednoho společného kandidáta na budoucího prezidenta. Koho z kandidatury vyloučil?
VědaŽivě
Tušíte, co všechno se děje na Zemi během jediného dne? Tipněte si, kolik udeří blesků, pokácíme stromů či vyrobíme automobilů
adbz
Vyrobte si domácí prací prášek. Zbaví oblečení všech bakterií, virů, skvrn i chlupů. Ten kupovaný se mu nikdy nevyrovná