Spaní se psem v posteli: 8 zdravotních výhod, které se jen tak nevidí

Spaní se psem v jedné posteli s sebou nese překvapivě celou řadu zdravotních výhod. Váš spánek bude hlubší, kvalitnější a klidnější a zároveň posílíte své duševní i fyzické zdraví.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Sdílení postele se svým domácím mazlíčkem je velké téma. Zatímco někteří lidé s kočkou či psem běžně spí, jiným připadá myšlenka zvířete v posteli naprosto nemyslitelná. Na toto téma proběhly i vědecké studie a jejich výsledky potěší nejvíce příznivce společného spaní se psy. Nicméně ani milovníci koček nemusí zoufat, dle studií totiž lidé, kteří sdílejí postel nebo dokonce i jen pokoj se psem či kočkou, lépe spí a probouzejí se odpočatější. To však nejsou zdaleka jediné výhody, které získáte, pokud si čtyřnohého parťáka pustíte do ložnice.

Při spaní se zvířetem nezapomínejte na hygienická pravidla

Někteří lidé si myslí, že spaní se psem je značně nehygienické, ale pokud dodržíte všechna nezbytná opatření, není se čeho obávat. Dbejte především na povinné očkování, pravidelné odčervování a kontrolu a případné řešení možných parazitů (například blech) a samozřejmě také na koupání a čištění srsti.

8 výhod společného spaní se psem

Přestože se o tomto tématu vedou diskuse již řadu let, mnohé studie ukazují, že spánek s domácím mazlíčkem může být skutečně prospěšný. Díky tělesnému teplu, pravidelnému srdečnímu tepu a ochranitelské povaze psa může být společné spaní s ním pocitově velmi příjemné a bezpečné. 

1. Kvalitnější spánek

Spánek se psem a chemické látky, které ho provázejí, podporují mozkové vlny theta, které se objevují ve fázi spánku REM. Když jsou psi se svými majiteli, jejich srdeční tep se synchronizuje. To má velmi uklidňující účinek. Váš spánek tak bude hlubší a mnohem kvalitnější.

iZdroj fotografie: Freepik

2.Klid na duši

Slyšeli jste o tzv. efektu domácích mazlíčků? Jedná se o jev, který spočívá ve snížení úrovně stresu a úzkosti, pokud je váš domácí mazlíček nablízku. Ve skutečnosti 74 % majitelů domácích mazlíčků uvádí zlepšení svého duševního zdraví v důsledku vlastnictví domácího mazlíčka. Mazlení s čtyřnohým kamarádem vede k uvolňování oxytocinu, chemické látky, která snižuje stres a zlepšuje náladu. Pomáhá také snížit hladinu stresové chemické látky kortizolu a v konečném důsledku vám pomůže lépe si odpočinout.

3. Pomáhá se vyrovnat s traumatickými zážitky

Využití terapeutických psů je nejlepším příkladem toho, jak může domácí mazlíček snížit posttraumatický stres. Pokud jste prošli traumatickým zážitkem, pořiďte si psa a zjistíte, že se celý váš život změní a pomůže vám získat vnitřní klid.

4. Dodávají vám teplo

Vzhledem k současné ceně energií musíme zmínit i čistě pragmatický důvod, proč si pustit psa do postele. Když totiž v zimě spíte se svým psem v jedné posteli, zahřívá vás, a vy tak můžete trochu ušetřit na účtech za topení.

5. Snižuje riziko deprese

Jedna studie se zabývala vlivem domácích zvířat na příznaky deprese u lidí. Vědci zjistili, že lidé, kteří se účastnili aktivit nebo terapie se psy, vykazovali méně depresivních příznaků. Pokud pouhá interakce se psem dokáže léčit depresi, představte si, co dokáže společný spánek. Přítomnost psa v ložnici napomáhá uvolnění a zvyšuje tok oxytocinu, což v podstatě dělá ze psa živé antidepresivum.

iZdroj fotografie: Freepik

6. Bezpečnost

Pocit bezpečí může mít velký vliv na to, jak dobře spíte. Nedávná studie zkoumala, jak přítomnost domácího mazlíčka v posteli ovlivňuje kvalitu spánku žen a zjistila, že se díky němu cítí bezpečněji a pohodlněji. Když se nad tím zamyslíte, je to logické, instinktem vašeho psa je vás chránit. Dá vám okamžitě vědět, pokud je během spánku něco v nepořádku. Proto vám pouhé vědomí, že je váš pes nablízku a chrání vás, pomůže spát klidněji.

7. Snižuje krevní tlak

Pokud jde o fyzické účinky kontaktu se psy na lidský organismus, jedna studie zjistila, že interakce mezi člověkem a psem, jako je hlazení nebo dotýkání se psa, vedla ke snížení krevního tlaku. Spaní se psem, obzvláště v jedné posteli, vám tak může pomoci s léčbou hypertenze.

8. Dopomůže vám k pevnějšímu zdraví

Četné studie prokázaly, že vlastnictví zvířete v raném dětství snižuje riziko vzniku alergií v průběhu života. Interakce se zvířetem navíc spouští vylučování řady hormonů, včetně již zmiňovaného hormonu lásky, oxytocinu, díky němuž se cítíte šťastní, sebevědomí a sebejistí. Studie Americké kardiologické asociace zjistila souvislost mezi vlastnictvím domácího mazlíčka a zdravým srdcem. Ukázalo se, že vlastnictví domácího mazlíčka snižuje systémovou hypertenzi, navíc jsou majitelé psů obecně aktivnější než lidé, kteří zvíře nemají.

Jaký je váš názor na zvířata v ložnici?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články