Lékař, který se dlouhodobě zabývá přirozeným snížením tlaku, doporučuje horkou koupel a návštěvu ZOO

Máte-li vysoký krevní tlak, je dobré jej co nejdříve snížit. Můžete brát léky, změnit stravu, intenzivně cvičit nebo vyzkoušet některý z těchto zábavnějších způsobů.

hypertenze i Zdroj fotografie: iStock
                   

Hypertenze, neboli vysoký krevní tlak, sice nebolí, ale jak připomíná internistka Megan Soliman, MD, stále se jedná o jedno z nejnebezpečnějších onemocnění. Často nemá žádné příznaky, ale představuje hlavní riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Lze jej snížit léky, stravou a změnou životního stylu. Britský lékař a vědecký novinář Michael Mosley otestoval pár studií a přichází s několika doporučeními, jak krevní tlak snížit poměrně zábavnou cestou.

Kdo je Michael Mosley

Michael Mosley není v Česku příliš známý. Vyšlo mu zde jen několik knih, hlavně o snižování krevního cukru stravou. Známá je i jeho dieta 5:2, která však knižně vyšla jen ve slovenském jazyce. Mezi jeho nejnovější práce patří Odpočítávání do konce života. Nejznámější je v rodné Británii, kde již dlouho spolupracuje s BBC. Michael Mosley vystudoval medicínu v Londýně, ale posledních 25 let pracuje jako dokumentarista a oceňovaný vědecký novinář. 

Jeho pořady získaly mnoho ocenění, včetně ceny EMMY. Britská lékařská asociace ho jmenovala lékařským novinářem roku za průkopnický pořad o Helicobacter pylori. Věnuje se i hodně kontroverzním tématům, například zda je cukr opravdu nový tabák, kolik je příliš mnoho alkoholu či jak prospěšné je ve skutečnosti vysoce intenzivní cvičení. Provedl také velké experimenty, při nichž zjišťoval, jak je prospěšné jíst tučné ryby, zda vaření s kurkumou může pomoci předcházet rakovině a jak zvýšit hladinu vitaminu D.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Doporučení Dr. Michaela Mosleyho ohledně snižování krevního tlaku

Dr. Mosley často přezkoumává různé vědecké teorie. Jedna z nich vychází ze studie provedené v Japonsku. Vědci z Ósacké univerzity shromáždili údaje od téměř 30 000 lidí za období 20 let. A zjistili, že čím více teplých nebo horkých koupelí lidé podstoupili, tím lépe to působilo na jejich cévy. Účastníci studie byli ve věku 45 až 59 let

Vědci dospěli k závěru, že riziko infarktu bylo o 28 % nižší u těch, kteří se koupali v horké vaně každý den, a riziko mrtvice bylo o 26 % nižší ve srovnání s těmi, kteří se koupali méně než dvakrát týdně. Dr. Mosley proto doporučuje denní koupel v horké vodě. „Teplá voda rozšiřuje cévy a ulehčuje práci srdce, což zajišťuje cirkulaci krve v celém těle,“ vysvětluje Mosley. 

Tři neobvyklé způsoby, jak snížit krevní tlak

Pokud vám horká lázeň nevyhovuje, Dr. Mosley přidává ještě další tři zábavné tipy, jak krevní tlak snížit:

Navštivte zoologickou zahradu 

Prvním Mosleyho doporučením je návštěva ZOO. Vysvětluje, že to může pomoci snížit vysoký krevní tlak. Toto doporučení je podloženo výzkumem. Japonští vědci ve studii z roku 2010 zjistili, že po dni stráveném v ZOO účastníci studie nejenže ušli o 6 000 kroků více než obvykle, ale také zaznamenali výrazný pokles krevního tlaku. Cvičení obecně posiluje srdce, takže může pumpovat krev s menší námahou, což snižuje zátěž tepen, a tím i krevní tlak.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pořiďte si čtyřnohého parťáka

Jestli ZOO není jedním z vašich oblíbených míst, lékař doporučuje pořídit si psa, pokud ho ještě nemáte, protože je mimo jiné prospěšný vašemu zdraví. Jedním z pozitivních účinků jsou samozřejmě každodenní procházky. Studie obyvatel nové obytné čtvrti v Perthu v západní Austrálii ukázala, že lidé, kteří měli psy, chodili na procházky o 30 minut týdně déle a měli normálnější krevní tlak než ti, kteří domácího mazlíčka neměli.

Zapojte hlasivky

Třetí Mosleyho tip vás pravděpodobně příjemně překvapí. Týká se opět vysokého krevního tlaku, ale i cukrovky, protože „snížení krevního tlaku o pouhých 5 mm snižuje riziko cukrovky až o 11 %,“  tvrdí Dr. Mosley a doporučuje – zpěv. 

Výzkumy ukazují, že zpěv je dobrý způsob, jak snížit hladinu stresového hormonu kortizolu. To by mělo také snížit krevní tlak a hladinu cukru v krvi. „Viděl jsem pacientku středního věku, která byla v nemocnici na operaci, ale její krevní tlak byl tak vysoký, že se jí chirurgové báli operovat. Začala si tiše pobrukovat a už po 20 minutách jí klesl krevní tlak,“ dodává Moseley.

Jaké další neobvyklé metody snižování krevního tlaku znáte?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články