Pokud máte studené ruce či nohy, když je zima nebo jste nevyspalí, je vše pravděpodobně v pořádku. Stále studené končetiny byste však měli konzultovat s lékařem.
Studené končetiny, zejména prsty na nohou a rukou, mohou být jednak nepříjemné, ale také znepokojující. Tento stav může být způsoben různými faktory – od chladného počasí přes špatný krevní oběh po různé zdravotní problémy. Lékař William Morrison, M.D. varuje, že za studenými končetinami mohou stát i onemocnění jako ateroskleróza, onemocnění štítné žlázy či diabetes.
Nejčastější příčiny studených rukou a nohou
Jak jsme již na JakZdravě vysvětlovali, za studenými končetinami mohou stát naprosto banální příčiny, jako je chlad, nízká tělesná hmotnost, a tudíž i malé množství podkožního tuku, které před chladem chrání. Poměrně běžnými viníky jsou i dlouhodobá únava, stres a úzkost, kouření či nedostatek určitých vitamínů a minerálů, jako je železo, vitamín B12 a hořčík.
Někdy jsou však příčinou studených končetin i závažná onemocnění
Pokud všechna logická vysvětlení selžou, je možné, že studené ruce či nohy jsou symptomem nějakého onemocnění. Odborníci z MedicalNewsToday upozorňují, že v takovém případě je potřeba tento stav řešit s lékařem. V případě následujících onemocnění se však kromě studených končetin objevují i další příznaky. Kromě špatného krevního oběhu mohou studené končetiny signalizovat například:
- Aterosklerózu: Při tomto onemocnění dochází ke zúžení a ucpávání tepen, což zhoršuje krevní oběh, zejména v dolních končetinách. Kromě toho může ateroskleróza způsobovat i bolest, křeče a slabost v nohách.
- Diabetes: Lidé s cukrovkou často trpí neuropatií, což je poškození nervového systému. Neuropatie může ovlivnit nervy v nohách, což vede k poklesu jejich teploty. Další příznaky cukrovky jsme s vámi na JakZdravě již sdíleli.
- Raynaudův syndrom: Způsobuje zúžení krevních cév v reakci na chlad nebo stres, což snižuje průtok krve do končetin. Kromě studených nohou a rukou může Raynaudův syndrom způsobovat zbarvení kůže do bíla nebo do modra.
- Periferní neuropatii: Podobně jako u diabetické neuropatie, periferní neuropatie postihuje nervy, ale primárně v dolní části těla. Může vést k necitlivosti, mravenčení a studeným nohám.
- Anémii: Při anémie tělo nemá dostatek červených krvinek k přenosu kyslíku, což může způsobit pokles teploty tkání, obzvláště v končetinách.
- Úzkost: Úzkost může mít i fyzické projevy, jako je tachykardie, bledost a studené končetiny. Studené nohy a ruce mohou být doprovázeny dalšími příznaky úzkosti, jako je bušení srdce a třes. Je vhodné tento stav řešit s psychologem.
- Hypotyreózu: Štítná žláza produkuje hormony, které regulují mnoho tělesných funkcí, včetně krevního oběhu. Nedostatek těchto hormonů tak může vést ke špatnému oběhu a studeným nohám.
- Buergerovu chorobu: Toto onemocnění způsobuje zánět a zablokování krevních cév, často v rukách a nohách. Může vést k chladu, necitlivosti a mravenčení v končetinách.
Pokud jsou studené nohy opakujícím se problémem, mohou být spojeny se špatným krevním oběhem nebo některou z výše uvedených nemocí, proto své příznaky raději konzultujte s lékařem, který navrhne vhodné řešení.