Co prozrazují studené končetiny: Jde o příznak anémie či arteriální onemocnění

Studené ruce a nohy nemusí vždy indikovat zdravotní problém. Současně jsou však i příznakem závažných onemocnění, které není radno podcenit.

anemie i Zdroj fotografie: iStock
                   

Studené ruce a nohy jsou běžným problémem, který může mít různé příčiny. Často jsou pouze reakcí těla na chlad, ale jak vysvětlují odborníci z WebMD, mohou také signalizovat vážnější zdravotní problémy, včetně anémie a arteriálního onemocnění. V případě přetrvávajících problémů se proto raději poraďte s lékařem.

Příčiny studených končetin

Když pomineme vnější vlivy, jako je chladné počasí a nedostatečné oblečení, je nejčastější příčinou studených rukou a nohou špatný krevní oběh, jak už jsme na JakZdravě ostatně několikrát zmiňovali. Odborníci z ClevelandClinic však dodávají, že příčin studených končetin může být hned několik a většina z nich vyžaduje lékařskou péči. Studené končetiny mohou totiž poukazovat i na onemocnění štítné žlázy či cukrovku.

Anémie a studené ruce a nohy

Anémie je stav, kdy je v krvi nedostatek zdravých červených krvinek nebo hemoglobinu, což omezuje schopnost krve přenášet kyslík do tkání. Tento stav tedy může logicky způsobit studené končetiny. Kromě toho může anémie způsobovat únavu, bledost, dušnost, závratě a bolest na hrudi.

Studené ruce a nohy a arteriální onemocnění 

osteoartróza iZdroj fotografie: Depositphotos
I obyčejná chůze může být při PAD problém.

Periferní arteriální onemocnění (PAD) je stav, kdy jsou tepny, které zásobují končetiny krví, zúžené nebo blokované aterosklerózou (nahromadění tukových usazenin). Projevuje se navíc i bolestí při chůzi, slabostí v nohou, zhoršeným hojením ran na nohách nebo chodidlech a v závažných případech může dojít k nekróze tkáně.

Co studené ruce a nohy vypovídají o zdravotním stavu: Pro odhalení vážného onemocnění je nutné sledovat i další příznaky

Kdy jsou studené ruce a nohy důvodem k obavám

Pokud máte občas studené ruce nebo nohy, obvykle to nenaznačuje žádný problém. Pokud se to stává často nebo je to doprovázeno změnami barvy kůže a dalšími zdravotními obtížemi, navštivte lékaře. Odborníci z Healthline totiž varují, že mnoho onemocnění, která mohou za studenými končetinami stát, se časem zhoršují a oddalování jejich léčby problém jen prohloubí. Je tedy lepší raději navštívit lékaře zbytečně než pozdě.

Co bylo příčinou studených končetin u vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články