Co naznačují neustále studené končetiny? Pozor, může jít o vážnou nemoc

Pokud máte studené ruce či nohy, když je zima nebo jste nevyspalí, je vše pravděpodobně v pořádku. Stále studené končetiny byste však měli konzultovat s lékařem.

studené končetiny i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Studené končetiny, zejména prsty na nohou a rukou, mohou být jednak nepříjemné, ale také znepokojující. Tento stav může být způsoben různými faktory – od chladného počasí přes špatný krevní oběh po různé zdravotní problémy. Lékař William Morrison, M.D. varuje, že za studenými končetinami mohou stát i onemocnění jako ateroskleróza, onemocnění štítné žlázy či diabetes.

Nejčastější příčiny studených rukou a nohou

Jak jsme již na JakZdravě vysvětlovali, za studenými končetinami mohou stát naprosto banální příčiny, jako je chlad, nízká tělesná hmotnost, a tudíž i malé množství podkožního tuku, které před chladem chrání. Poměrně běžnými viníky jsou i dlouhodobá únava, stres a úzkost, kouření či nedostatek určitých vitamínů a minerálů, jako je železo, vitamín B12 a hořčík.

Někdy jsou však příčinou studených končetin i závažná onemocnění

Pokud všechna logická vysvětlení selžou, je možné, že studené ruce či nohy jsou symptomem nějakého onemocnění. Odborníci z MedicalNewsToday upozorňují, že v takovém případě je potřeba tento stav řešit s lékařem. V případě následujících onemocnění se však kromě studených končetin objevují i další příznaky. Kromě špatného krevního oběhu mohou studené končetiny signalizovat například: 

  • Aterosklerózu: Při tomto onemocnění dochází ke zúžení a ucpávání tepen, což zhoršuje krevní oběh, zejména v dolních končetinách. Kromě toho může ateroskleróza způsobovat i bolest, křeče a slabost v nohách.
  • Diabetes: Lidé s cukrovkou často trpí neuropatií, což je poškození nervového systému. Neuropatie může ovlivnit nervy v nohách, což vede k poklesu jejich teploty. Další příznaky cukrovky jsme s vámi na JakZdravě již sdíleli.
  • Raynaudův syndrom: Způsobuje zúžení krevních cév v reakci na chlad nebo stres, což snižuje průtok krve do končetin. Kromě studených nohou a rukou může Raynaudův syndrom způsobovat zbarvení kůže do bíla nebo do modra.
  • Periferní neuropatii: Podobně jako u diabetické neuropatie, periferní neuropatie postihuje nervy, ale primárně v dolní části těla. Může vést k necitlivosti, mravenčení a studeným nohám.
  • Anémii: Při anémie tělo nemá dostatek červených krvinek k přenosu kyslíku, což může způsobit pokles teploty tkání, obzvláště v končetinách.
diabetes iZdroj fotografie: Freepik
Za studenými končetinami mohou stát i vážná onemocnění, jako například diabetes
  • Úzkost: Úzkost může mít i fyzické projevy, jako je tachykardie, bledost a studené končetiny. Studené nohy a ruce mohou být doprovázeny dalšími příznaky úzkosti, jako je bušení srdce a třes. Je vhodné tento stav řešit s psychologem.
  • Hypotyreózu: Štítná žláza produkuje hormony, které regulují mnoho tělesných funkcí, včetně krevního oběhu. Nedostatek těchto hormonů tak může vést ke špatnému oběhu a studeným nohám.
  • Buergerovu chorobu:  Toto onemocnění způsobuje zánět a zablokování krevních cév, často v rukách a nohách. Může vést k chladu, necitlivosti a mravenčení v končetinách.
Bílé ponožky na ženských nohou

Proč spát v ponožkách: Snižují příznaky Raynaudova syndromu a pomohou s lepším usínáním

Pokud jsou studené nohy opakujícím se problémem, mohou být spojeny se špatným krevním oběhem nebo některou z výše uvedených nemocí, proto své příznaky raději konzultujte s lékařem, který navrhne vhodné řešení.

Co stálo za studenými končetinami ve vašem případě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články