Míváte někdy studený nos? Jde o alarmující signál, že vaše tělo není zcela v pořádku. Co vám hrozí?

Jste mnohdy v údivu, proč je váš nos studený, i když jste v teple? Je to zvláštní pocit a je dobré znát příčiny tohoto stavu i možná řešení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Někdy se stává častěji, že je váš nos ledový. Když je to pouze občas, většinou si asi myslíte, že je to způsobené zimou. Jenže ne vždy tomu tak musí být. Nos totiž může být studený i v teplé místnosti, kde je vám na zbytek těla teplo. Nemusí vám být zima, studený nos může souviset i s jinými faktory. V tomto článku vám příčiny studeného nosu prozradíme. 

Studený nos při špatném prokrvení či přetížení

Jakmile jste v zimě venku nebo jste v místnosti, ve které je zima, tělo se snaží si udržet teplo, a sníží tak průtok krve v končetinách, ale i v nose, aby krev proudila především do životně důležitých orgánů. Pokud si ale dopřejete šálek horkého čaje nebo horké kávy, prohřejete se a nos bude opět tak teplý, jak má být. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Studie prováděná na univerzitě v Nottinghamu zkoumala spojitost mezi stresem a naší tělesnou teplotou. Zjistilo se, že čím víc se účastníci výzkumu soustředili na úkoly, které měli splnit, tím chladnější byly jejich tváře, a to zejména v oblasti nosu. Pokud tedy například v práci pocítíte, že máte studený nos, asi by to chtělo alespoň malou přestávku. A v noci více spát. 

Emoční stres a potíže s hormony

Pokud prožíváte emoční stres, doporučujeme se jej co nejrychlejším způsobem zbavit. Takový stres může spustit takzvaný Raynaudův jev, při němž se cévy na rukou nebo nohou rapidně zúží. A takové zúžení vede k chladu a necitlivosti končetin. To znamená, že nejen prsty na rukou či nohou mohou být zasažené, ale i nos. Tento problém se projevuje nejčastěji u žen.   

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud máte problémy se štítnou žlázou, vaše tělo nemusí produkovat dostatek hormonů a metabolismus se začne zpomalovat. To způsobí, že tělo začne šetřit s teplem a energií, což má za následek méně zadrženého tepla v končetinách a okrajových částech těla, mezi které ovšem patří i nos. Jakmile máte podezření na špatnou funkci štítné žlázy, rozhodně nemeškejte a navštivte svého ošetřujícího lékaře.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články