Nezřetelná řeč, závratě, záchvaty a potíže s chůzí: Většinou jde o projevy mrtvice

Mozková mrtvice má své charakteristické projevy. V případě drobné mrtvice mohou příznaky do hodiny odeznít. To ale neznamená, že máte vyhráno. Právě naopak.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mozkový infarkt neboli mrtvice je velmi častou příčinou smrti. Než se ale objeví velká mrtvice, která vaší pozornosti rozhodně neujde, může u vás proběhnout jiná, mnohem menší mrtvička. Říká se jí tichá mozková mrtvice a často předchází té vážné mozkové mrtvici. Odhalit ji můžete podle příznaků, které odezní. I když ale odezní, musíte k lékaři.

Příznaky tiché mrtvice

Příznaky nenápadné mrtvičky jsou stejné jako příznaky velké cévní mozkové příhody pouze s tím rozdílem, že příznaky odezní většinou do jedné hodiny, nejdéle však do 24 hodin. Příznaky jsou následující:

  • porucha řeči,
  • slabost končetin na jedné straně těla,
  • pokles ústního koutku na téže straně těla,
  • porucha zraku na jednom oku na postižené straně těla, případně výpadek zorného pole nebo dvojité vidění.

Příznaky blížící se mozkové příhody

Příchod mrtvice se ohlašuje příznaky, které musíte znát, abyste včas přivolali pomoc sobě nebo svým blízkým. Jako první si všimnete tuhnoucích rysů tváře, případně brnění ve tváři. Přestane vás poslouchat ruka a noha na jedné straně těla, nedokážete se vyjadřovat, hledáte slova a ostatní vám nerozumí. Špatně se vám čte i píše, náhle můžete vidět rozmazaně.

To ale ještě není všechno. Když se zvednete, budete ztrácet rovnováhu, nedokážete jít rovně a hrozí vám riziko pádu. Web Healthline navíc dodává, že k mozkovou příhodu ohlašuje také náhlá bolest hlavy. Na JakZdravě jsme o počátečních příznacích mozkové příhody psali také.

Starší žena odpočívající na kanapi iZdroj fotografie: Freepik
Odpočinek vám při mozkové příhodě nepomůže. Jen ztratíte cenný čas.

Za dva dny je tu

Jestliže prožijete tichou mrtvici, opravdová mrtvice přijde do několika dní. Podle webu MedicalNewsToday polovina všech cévních mozkových příhod přichází hned v prvních 24 hodinách. Nejvyšší riziko je tedy během prvních dvou dnů od příznaků tiché mrtvice. Pokud u vás tichá mrtvice proběhne, okamžitě vyhledejte lékaře. Dvacet čtyři hodin od jejího počátku je nejdůležitější doba pro vyšetření a snížení rizika, že se u vás objeví ta řádná mozková příhoda.

Cenné rady pro prevenci mrtvice. Pro osoby nad 55 let, cukrovkáře a obézní lidi by to mělo být samozřejmostí

Co se stane, když…

Pokud máte příznaky mrtvice, ihned volejte záchranku. Když tak neučiníte, můžete špatně skončit. Jako odstrašující případ se udává příběh 52leté ženy, která zhruba dvě minuty mluvila nesmysly. To přešlo, ale za dva týdny se to stalo znovu a neovládala k tomu ruku. Odpočinek nepomohl a tak se dostala k lékaři. Od prvních příznaků už uplynulo mnoho hodin. Lékařům se jí podařilo zachránit, ale co z toho. Ženě zůstaly trvalé následky, je od krku ochrnutá, krmit ji musí sondou a jenom leží.

Poučte se, informujte sebe i své okolí o příznacích mrtvice a vždy včas vyhledejte lékaře. Zaměřte se také na prevenci a změnu životního stylu, jak doporučovala naše redakce dříve.

Jaké jsou vaše zkušenosti s mozkovou mrtvicí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články