Trápí vás občas tik v oku? Cukání nepřehlížejte, v pozadí může být daleko horší problém

Jestliže trpíte na časté tiky v očních víčkách, chtělo by to upravit zejména svoji životosprávu. Možná vám chybí některé minerály nebo příliš ponocujete.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na první pohled banální problém, ale jak umí být nepříjemný. Řeč je o tiku v oku, kterému se odborně říká myokymie. Jedná se o vlnění svalů, jež vlastní vůlí nelze ovlivnit. Někdy svalové kontrakce zasahují do dolního, jindy do horního víčka. Odborný asistent oftalmologie Lee Wei Guo, O.D. potvrzuje, že tiky mohou někdy trvat i několik dnů. Jak si sami můžete od nich pomoci?

Na vině je i stres

Možná jste to také někdy zažili, že jste se špatně vyspali, vypili hodně černé kávy nebo si dlouhodobě namáhali oči prací u počítače a objevily se u vás tiky v očních víčkách. Je totiž pravdou, že se vyskytují obvykle ve spojení s nezdravým životním stylem. Když je totiž tělo pod neustálým tlakem, není se pak možné divit, že se začne bránit. Takže až vás příště začnou zase obtěžovat záškuby ve víčkách, vyzkoušejte, co to udělá, když si na chvíli dáte pohov a půjdete se ven projít či zaběhat, zacvičíte si jógu nebo si pustíte relaxační tibetskou hudbu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Tiky v oku může způsobit i nevyspání.

Únava a namáhání očí

Bohužel častý problém dnešní doby je dlouhodobé vysedávání před monitorem počítače nebo notebooku. A místo toho, abyste si doma od toho počínání odpočinuli, tak pro změnu vezmete do ruky mobil a sjíždíte své oblíbené sociální sítě a webové stránky. Proč se pak divíte, že se vaše oči brání? Za celý den toho měly více než dost a nyní by se raději dívaly do něčeho příjemnějšího – třeba přírodní zeleně stromů venku.

iZdroj fotografie: Pixabay
Příliš kofeinu může stát za vznikem tiků v oku.

Příliš kofeinu či alkoholu

Záchvat tiků očních víček někdy vyvolává i velké množství kofeinu, který jste za celý den nalili do sebe. Jistě, černá káva vám pomáhá být stále aktivní a činorodí, zvláště tehdy, pokud se cítíte nevyspale a unaveně. Ale i únava je signálem pro to, že by měl člověk zvolnit. Podobné je to také s požívání alkoholu. I on dokáže způsobit záškuby víček. Rada zní – omezte pití kávy s kofeinem a alkoholu, abyste zjistili, jestli za problémy s tiky nestojí právě tyto dvě tekutiny.

Nedostatek hořčíku

Nedostatek hořčíku v lidském organismu se může navenek projevit jako tik v oku. V takovém případě lze vyzkoušet, co se stane, pokud budete jíst potraviny s obsahem tohoto minerálu. Bohaté na hořčík je avokádo, luštěniny, listová zelenina, celozrnný chléb, klíčky, různá semena, ovesné vločky, mořské a sladkovodní ryby. Doplňovat ho lze také pitím minerální vody Magnézia.

Jak často v noci ponocujete?

Zdroj: Medical News Today

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články