Tom Hanks, hvězda hollywoodských trháků, jako je Forrest Gump, Trosečník či Šifra mistra Leonarda, statečně bojuje se závažným onemocněním.
Závažná onemocnění se nevyhýbají nikomu, včetně slavných osobností. Selma Blair trpí roztroušenou sklerózou, Bruce Willis vzácnou formou demence a herec Tom Hanks se potýká s cukrovkou. Tom Hanks o své nemoci otevřeně hovoří, protože věří, že by jeho příběh mohl varovat ostatní. Je totiž přesvědčen, že si za nemoc může sám.
Příznaky jsou stejné, příčina diametrálně odlišná
Příznaky diabetu jsme již na JakZdravě rozebírali několikrát. Jak diabetes prvního typu, který je zapříčiněn autoimunitní reakcí, tak i diabetes druhého typu, kterým trpí Tom Hanks, se vyznačují množstvím shodných příznaků. Nejčastěji se jedná o žízeň, časté močení a únavu. Oba typy diabetu je potřeba řešit s lékařem a nenechat příznaky bez povšimnutí. Zvláště u diabetu prvního typu se totiž nemoc může velmi rychle zkomplikovat.
Diabetes 1. typu se totiž vyznačuje neschopností těla produkovat inzulín a bez něj se krevní cukr velmi rychle zvedá a nemocného tak nedostatek inzulinu může ohrozit na životě již v řádu hodin. U diabetu 2. typu nenastupují závažné komplikace tak rychle a nemoc je možné změnou životního stylu v mnoha případech i zcela vyléčit, o což se právě snaží i Hanks.
Dbejte na to, co jíte
Tom Hanks je přesvědčen, že za cukrovku u něj mohou velmi špatné stravovací návyky. Jak již zmiňoval magazín Diastyl, Hanks během své herecké kariéry opakovaně drasticky hubnul a přibíral. A rozhodně se nejednalo o zdravé hubnutí či pozvolné přibírání. Tělo tak dostávalo hodně zabrat.
Dle časopisu Blesk se však herec ze své nemoci nehroutí, místo toho se zaměřil na změnu životosprávy. Usilovně se snaží hodně cvičit a jíst zdravě. A totéž doporučuje i ostatním. Nemůžete totiž jíst pouze nezdravá jídla, prakticky se nehýbat a věřit, že tělo se s tím nějak popasuje. Zdraví zkrátka musíte jít naproti.
Pokud jste ze sportu již zcela vypadli, začnete procházkami. Brzdí-li vás nedostatek času a docházení do posilovny je pro vás nereálné, zkuste domácí cvičení, které jsme na JakZdravě již mnohokrát doporučovali. Vystupte z tramvaje dřív a dojděte do práce kousek pěšky. Místo výtahu použijte schody. Snažte se zkrátka každý den věnovat alespoň trochu pohybu a vybírat si zdravější pokrmy. Snížíte tak riziko vzniku diabetu 2. typu.