Za slintáním ve spánku může být spousta příčin. Některé mohou představovat vážný problém

Po ránu polštář promočený slinami není nic, na co by mohl být člověk pyšný. Problém může tkvět mimo jiné také v onemocnění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slinění je fyziologický proces, který je pro zdraví ústní dutiny důležitý. Sliny totiž pomáhají udržovat ústa a hrdlo hydratované a současně jsou nezbytné pro správnou funkci ústní mikroflóry. Tohoto názoru je i americký lékař David Cyril Bastacky, D.M.D. Ke zvýšenému slinění však může dojít v důsledku nejen mechanického podráždění, ale také některých onemocnění, případně užívání léků.

Proč sliníme

Sekreci slin má na starosti vegetativní nervový systém – parasympatikus včetně takzvaného bludného nervu. Bez slin bychom nemohli dobře polykat, ani dobře trávit jídlo. Díky obsahu enzymů ve slinách dochází k částečnému natrávení potravy. Sliny produkují velké a malé slinné žlázy, které jsou uložené mimo jiné pod jazykem, v oblasti uší nebo čelistí. Úkolem slin je i udržování ideální pH v ústní dutině – neutralizují kyseliny, čímž chrání  zuby před vznikem zubního kazu.

Poloha ve spánku

Jestliže se ráno probudíte na polštáři mokrém od slin, může to být způsobené vaší polohou ve spánku a nic patologického za tím hledat nemusíte. Když spíte na zádech, je pravděpodobné, že většinu slin spolknete. Ovšem poloha na boku, nebo dokonce na břiše, nahrává k tomu, že při otevřených ústech se sliny vlivem gravitace dostanou na polštář.

Refluxní choroba jícnu

V některých případech ale za zvýšeným sliněním stojí onemocnění. Jedním z nich je refluxní choroba jícnu, která se jinak nejčastěji projevuje pálením žáhy po jídle. Mezi další výrazné příznaky patří i zvýšená tvorba slin, které nestíhá podrážděný jícen polykat. Někdy se může objevit také pocit překážky v jícnu, která nutí k častějšímu slinění.

iZdroj fotografie: Unsplash
Spánková apnoe je nepříjemným onemocněním.

Obstrukční spánková apnoe

Poměrně vážnou poruchou spánku je syndrom spánkové apnoe, kdy postižený člověk opakovaně přestává ve spánku dýchat. Protože se kvůli tomu často budí, probouzí se nevyspal a má snížený pracovní výkon. Průvodním příznakem může být i větší slinění, ranní buzení se se suchými ústy a bolestí v krku. Mezi rizikové faktory apnoe patří vyšší věk, onemocnění srdce, nadváha, užívání alkoholu či například kouření.

iNěkteré léky na Alzheimerovu chorobu mohou způsobit zvýšené slinění.

Vedlejší účinky léků

Zvýšené slinění mohou mít na svědomí i vedlejší účinky léků. Týká se to zejména užívání antibiotik, antipsychotik (na léčbu bipolární poruchy či schizofrenie) a léků používaných k léčbě Alzheimerovy choroby. Pokud k tomuto dojde, je třeba v užívání léčiv vytrvat a o další léčbě, případně její změně, se poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Trápí vás problém se zvýšeným sliněním?

Zdroj: Sleepfoundation

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články